Street-artový umělec se nechal inspirovat neklidným Irákem

02/06/2014

Dovolujeme si vás pozvat do Galerie Portheimka na netradiční výstavu děl Jana Kalasche Mika (*1978), který je malířem nastupující umělecké generace, která je silně ovlivněna street artem druhé poloviny 70. let. Výstava pod záštitou zástupkyně starosty PhDr. Marie Ulrichové Hakenové probíhá od 3. června do konce měsíce a je možné ji navštívit každý den kromě pondělí od 13:00 do 18:00.

Jan Kalasch Miko pracuje v ateliéru v Praze 5 a s naší městskou částí je úzce propojen.

„Naše rodina zde bydlela již před válkou a na místních hřbitovech odpočívají moji příbuzní. Atmosféra Prahy 5 mi nabízí čerpat z napojení na vlastní kořeny, které jsem nikdy a nikde tak silně necítil. Je to především záležitost mého osobního citu a vztahu k blízkým, s čím mám Prahu 5 sám pro sebe asociovanou,“ říká výtvarník Miko, jehož tvorba je inspirována ulicí a  velkoměstskou periferií, na které vyrůstal a stal se její nedílnou součástí.

Jeho výstava nese název Labyrinthus a bude zaměřena na umělcovu nedávnou návštěvu Iráku. „Obrazy jsou inspirovány tamní přírodou a městy. Můj pobyt se uskutečnil v rámci sociálního projektu One Blood podporujícího nadějné umělce ze zemí, kde nemohou bez překážek tvořit,“ říká Jan Kalasch Miko a dodává: „Měl jsem tak možnost spolutvořit s místním graffiťákem Bahmanem. Myslím, že odraz naší spolupráce bude na výstavě patrný. Ačkoliv budou vystavené obrazy převážně s iráckými tématy, neznamená to, že bych se oprostil od svého uměleckého rukopisu,“ dodal autor.

Akryl na plátně s názvem City of Fear je vzpomínkou na Kurdistán. Foto: archiv JKM