Strážníci na Praze 5 budou očkováni proti žloutence

12/09/2008

Vzhledem k prudkému nárůstu počtu osob nakažených hepatitidou typu A na území hlavního města zaplatí MČ Praha 5 třiceti vybraným strážníkům očkování proti této zákeřné nemoci. Radní městské části tak vyjdou vstříc žádosti ředitele OŘ MP Praha 5 Zdeňka Hejny.

„Jde nám především o bezpečnost obyvatel, ale také strážníků městské policie. Ti, ve spolupráci s naší městskou částí, kontrolují dětská hřiště, prostory před školami, v parcích a na dalších vytipovaných místech v Praze 5 a sbírají použité injekční stříkačky. I přes využívání všech dostupných ochranných prostředků jsou tito strážníci, sloužící zejména na lince 156 a okrskáři v oblasti kolem Anděla a Smíchovského nádraží, denně v přímém kontaktu se sociálně nepřizpůsobivými osobami,“ informoval starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.

Očkování se provádí očkovací látkou Avaxim ve dvou dávkách (druhá dávka po 6 – 18 měsících). Cena jedné dávky činí 1.100,- Kč, takže zaplatí MČ P5 celkem 66.000,- Kč.

„Obavy před nákazou touto nemocí mohou v některých případech i komplikovat zákroky strážníků proti rizikovým osobám,“ řekl Milan Kudrys, předseda Bezpečnostního výboru Zastupitelstva MČ Praha 5.

Ve snaze o zajištění maximální možné ochrany obyvatel před nebezpečným materiálem hodlá MČ Praha 5 v rámci projektu FIXPOINT, cíleného na odbornou likvidaci injekčního materiálu, rozmístit po svém obvodu deset schránek na použité stříkačky a jehly, které budou pravidelně vyváženy a bezpečně likvidovány.

Nárůst počtu osob nakažených hepatitidou typu A trvá již od začátku srpna, kdy hygienici zaznamenali stý případ a vyhlásili epidemii. Od té doby přibylo dalších padesát pacientů. Znamená to, že v průměru odhalí lékaři denně hepatitidu typu A u dvou Pražanů.