Starosta Prahy 5 zahájil jednání o partnerství s chorvatským Trogirem

26/11/2009

Starosta MČ Praha 5 se zúčastnil mezinárodního setkání představitelů místních samospráv v chorvatském Trogiru. Zástupci Maďarska, Německa, Itálie a České republiky jednali například o evropské integraci, o možnostech spolupráce v oblasti kultury, zapojení obou místních samospráv do národních i evropských projektů nebo výměně zkušeností v oblasti urbanistického rozvoje měst na lokální úrovni.

„Konference se nesla v přátelském duchu. Začali jsme s představiteli města Trogir jednat o spolupráci v rámci projektu Partnerská města,“ říká starosta Milan Jančík. „Trogirský starosta přijal naše pozvání na oslavy, které se budou konat při příležitosti výročí povýšení Smíchova na město v únoru příštího roku,“ dodává.

Konference v Trogiru byla spojena s oslavami dne Sv. Jana, patrona města. Při velkém kulturní události ve sportovní hale Hajduk Split, kde byl osobně přítomen i straosta MČ Praha 5 JUDr. Milan Jančík osobně převzal od starosty města Trogir pamětní medaili vydanou u příležitosti oslav města chorvatský prezident Stjepan Mesić.

Historické jádro města s největší zachovalou románsko-gotickou zástavbou ve střední Evropě je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Trogir má v rámci spolupráce partnerských měst rozhodně co nabídnout, už proto, že Chorvatsko je mezi Čechy nejvyhledávanější turistickou destinací.

Program partnerských měst se zaměřuje na spolupráci jednotlivých samospráv, především na poli humanitárním, sociálním, školském a kulturním. MČ Praha 5 v projektu dlouhodobě spolupracuje s městy z celé Evropy. V brzké době bude Zastupitelstvu MČ Praha 5 předložena ke schválení partnerská smlouva s městem Trogir.