Starosta Prahy 5 Radek Klíma podporuje sportovní a kulturní aktivity

15/12/2010

Po třech týdnech ve funkci představil starosta MČ Praha 5 MUDr. Radek Klíma (TOP 09) svou vizi v oblasti sportu a kultury. Nová rada se pod jeho vedením vrací k předvolebním slibům o zachování sportovních středisek v jednotlivých lokalitách Prahy 5.

„Udržení sportovišť na Praze 5 je klíčovým bodem. Na sport se díváme nejen jako na dobrou zábavu, ale především jako na prevenci sociálně-patologických jevů. V Praze 5 máme několik tradičních i mladých a úspěšných sportovních klubů jako jsou SSK Future, FK Zlíchov nebo RC Tatra Smíchov, které dobře pracují s mládeží a jejichž týmy pravidelně obsazují přední místa ve svých soutěžích,“ dodává Radek Klíma.

Tradiční Smíchovský rugby klub RC Tatra Smíchov začal mít existenční starosti poté, co se dozvěděl, že na současném hřišti musí skončit.

„O nové hřiště pro náš klub bojuji už přes tři roky. Pro předešlé vedení radnice nebyl sport prioritou. V současné době sice řešení ještě není úplně jisté, ale v nové radě vidím upřímnou snahu tyto problémy řešit,“ řekl Roman Rygl, legenda českého rugby a dlouholetý prezident RC Tatra Smíchov.

Praha 5 se ve spolupráci s vedením klubu snaží nalézt nejvhodnější místo pro umístění rugbyového hřiště. Jednou z nejvhodnějších lokalit se zdá být bývalé hřiště SSK Motorlet poblíž stanice metra Nové Butovice. V případě, že nebude nenalezena jiná lokalita, uvažuje Praha 5 o pronajmutí tohoto pozemku klubu až na 50 let.

Ještě složitější je to s hřištěm fotbalového klubu FK Zlíchov, kde polovina pozemku na kterém hřiště stojí, patří restituentům. Ti se rozhodli pozemky prodat a ze zákona je museli nejprve nabídnout k odkoupení MČ Praha 5. Bohužel, zákonná lhůta, ve které se mělo zastupitelstvo vyjádřit, uplynula dnem, kdy zasedalo nové zastupitelstvo. Bývalé vedení přijetí této nabídky na zasedání nepředložilo. Jedním z prvních kroků nové rady bylo rozhodnutí o obnovení jednání. Nyní se čeká na vyjádření restituentů.

Velké problémy má i úspěšný florbalový klub SSK Future z Barrandova, který plánoval stavbu pevné sportovní haly z dotací, které mu byly slíbeny a následně opět zamítnuty bývalým vedením pražského magistrátu. Díky tomu se klub musel nakonec rozhodnout pro halu nafukovací.

„Osud sportovní haly je v rukou stavebního úřadu. Nyní je klíčové, aby hala plnila hygienické požadavky. Jedná se především o hlukové limity. Věřím, že i tento problém se v blízké době podaří vyřešit tak, aby mládež mohla ve svém volném čase sportovat,“ řekl starosta Radek Klíma.

„Budování nové základny pro florbal na Barrandově je od svého počátku plné administrativních překážek. Teď máme například úředně zakázané užívání haly. Přesto vyhráváme soutěže a po změnách na radnici se zdá, že vyhrajeme i možnost užívání naší haly,“ řekl Marek Jaroch, předseda SSK Future.

Podle vyjádření starosty Radka Klímy existují možnosti, jak vhodně řešit umístění jednotlivých sportovních klubů. Většina pozemků vhodných pro zřízení hřišť je v rukou Magistrátu hl. města Prahy a MČ Praha 5 znovu požádá o jejich svěření. Bude tedy záležet především na novém primátorovi a Radě hl. města Prahy, jak se k této problematice postaví.

Boj o Taneční centrum Praha

Nový starosta Radek Klíma se snaží, aby školský areál Pod Žvahovem, ve kterém sídlí Taneční centrum Praha (TCP), byl i nadále zachován pro školské účely. Spor o areál trvá již od roku 2005. Minulé vedení radnice chtělo školu vystěhovat a podalo žalobu na vyklizení areálu. V tuto chvíli se podařilo soudní jednání odročit a Rada MČ Praha 5 na jednom z prvních jednání rozhodla v souladu s koaliční smlouvou o záměru zachovat areál pro účely školství. Nyní se připravuje projekt, jak areál Pod Žvahovem využívat.

„Myslím si, že areál je pro účely školství velmi vhodný. Existuje hodně možností od současného využití v kombinaci se střední nebo vysokou školou až po úplně nový školský projekt. Chceme areál od dalšího školního roku oživit, aby neležel částečně ladem jako nyní,“říká Radek Klíma.

Workshop Roberta Klitgaarda pro zástupce MČ Praha 5 a místní podnikatele

Pod záštitou Americké obchodní komory a Městské části Praha 5 proběhne 12. ledna 2011 seminář amerického autora knih „High Performance Government“ (Výkonná vláda) a „Corrupt Cities“ (Zkorumpovaná města) Roberta Klitgaarda. Seminář je zaměřen na téma Transparentní řízení místní správy.

„Navázali jsme spolupráci s Americkou obchodní komorou a tato konference bude prvním krokem. Cílem je pomocí principů, které fungují v USA, vytvořit i na Praze 5 zcela transparentní fungování radnice,“dodává starosta Klíma.