Starosta Prahy 5 Daniel Mazur pro Pražský deník: Stavět se bude. Míst pro nové byty je hodně

Nový starosta Prahy 5 Daniel Mazur se sžívá s rolí, která je pro něj zcela nová. Dosud „ladil“ jako odborný garant politiku Pirátské strany v oblasti školství a vědy. První volby, ve kterých kandidoval, ho ale začátkem podzimu vynesly do čela smíchovské radnice. „Na křesle starosty jsme, jako vítězná strana, poměrně trvali. Chtěli jsme přijmout odpovědnost,“ řekl Mazur Pražskému deníku.

  • Proč Piráti v Praze 5 upřednostnili koalici s ODS a hnutím ANO oproti variantě s TOP 09, STAN a lidovci?

Bylo to dané povolebním vývojem. Od začátku jsme jednali se všemi. Naše koalice Piráti – SNOP 5 nabyla pocitu, že by se nám obtížně spolupracovalo s některými lidmi z hnutí STAN. Možná to byly i určité předsudky, které se ale v povolebním jednání potvrdily. Po prvním kole rozhovorů vznikl blok TOP 09, KDU a STAN, který uzavřel dohodu o společném postupu. Z našeho pohledu, ale i např. z pohledu ODS, to byl krok, kterým se ten blok de facto stylizoval do povolebního lídra, který udává tón. Nás i občanských demokratů se to dotklo. Zároveň jsme s ODS zjistili, že navzájem nemáme vážnější ideologické ani personální překážky, a tak jsme se pokusili dohodnout koalici, což vyšlo.

  • Neobáváte se toho, že v koalici s ODS a ANO budete muset přistupovat na příliš velké kompromisy, konkrétně třeba v developerských projektech?

Zatím to vnímám tak, že místní lidé z ODS i ANO mají opravdu zájem dělat dobrou práci. A i když jsme všichni pro to, aby výstavba nezamrzla, tak si zároveň neustále připomínáme, že je třeba v tom do maximální možné míry informovat a zapojovat veřejnost. Zároveň by se o tom mělo mluvit s co největším předstihem, aby nevznikal projekt, který okolí nepřijímá. Jako Piráti se budeme také snažit, aby co nejvíc radničních zakázek bylo formou otevřeného výběrového řízení. Menší zakázky, u kterých se oslovují přímo vybrané firmy, ale nemůžeme úplně eliminovat. Chceme vlastní limity pro zakázky „bez uveřejnění“ posouvat pod zákonnou hranici co nejníže, budeme to ale dělat postupně a s rozmyslem. Je tady totiž pádný argument, že vypisování soutěží u všech zakázek by radnici administrativně i finančně zahltilo.

  • Jsou developerské projekty hlavní politické téma v Praze 5? Bylo rozhodující i v nedávných volbách?

Do jisté míry ano. Především v lokalitách, kde už nějaká výstavba běží nebo se plánuje. Z rozhovorů s místními mám dojem, že třeba na Barrandově lidé hodně řeší prodloužení tramvaje nebo otázku, co se bude stavět mezi Barrandovem a Holyní. Zajímá je, jak vysoké tam budou domy, jak daleko budou zasahovat, jestli až k Prokopskému a Dalejskému údolí…

  • Projekt Smíchov City podle vás patří mezi ty, kde už není moc prostoru pro změny. Kdy se tam začne stavět a jak jste s jeho podobou spokojeni?

Mohlo by se začít už příští rok. U jedné budovy v těsné blízkosti nádraží Na Knížecí je už žádost o stavební povolení. Nám jako Pirátům a SNOP vadí, že se tam nepočítá se zkapacitněním dopravy, a to ani návazně. V podstatě se tam neřeší to, že s více lidmi přibude i aut. Už teď se v určitých fázích dne ucpávají ulice Ostrovského, Dobříšská a další. To je podle nás slabina projektu.

  • Jaká je podle vás největší výhoda a nevýhoda Prahy 5?

Myslíme si, že má hodně ploch, na kterých se ještě může rozvíjet. A tím myslím plochy, které už jsou určené k zástavbě. Tím pádem jsme pod menším tlakem než jiné městské části v tom, kde třeba iniciovat vlastní výstavbu. Ať už bytovou nebo jinou. Tady se zkrátka stavět průběžně bude a naše role je jen v tom, abychom to korigovali tak, aby to bylo přijímáno občany. Nevýhodou je určitě členitost terénu, která vyloženě znemožňuje některá dopravní propojení. Máme radiální silnice, ale postavit most přes Prokopské a pak přes Motolské údolí nemůžeme. A spojit tuto trasu tunelem je také „fantazmagorie“.

  • Praze 5 budou podle všeho v příštích letech přibývat obyvatelé. Nebudou to jen bohatí?

Pokud zůstanou současné podmínky, které naše radnice neovlivní, tak se k nám budou stěhovat převážně bohatí lidé. A to až do okamžiku nějakého ekonomického propadu. Pak se může ukázat, že nám vlastně nepřibývali obyvatelé, ale jen bohatí majitelé bytových jednotek, držených jako investice. Na to je ovšem třeba udělat opravdovou demografickou studii, kterou má tato koalice mezi záměry.

Celý text na denik.cz

Starosta Prahy 5 Daniel Mazur. | Foto: Deník / Martin Divíšek