Starosta Milan Jančík přivítal prvňáčky

01/09/2009

Na začátku nového školního roku objíždí starosta MČ Praha 5 Milan Jančík základní školy v obvodu páté městské části. Jako první navštívil v úterý 1. 9. 2009 v 8.00 h fakultní základní školu V Remízku na Barrandově. 92 prvňáčků chodí do pobočky této školy v Záhorského ulici. Společně s místostarostkou Lucií Vávrovou, ředitelem městské policie na Praze 5 Zdeňkem Hejmou uvítal společně jménem radnice prvňáčky při jejich prvním dni vyučování. Dále navštívili základní školu Radlická, kde kromě přivítání prvňáčků byli také zkontrolovat pokračování výstavby nové tělocvičny a oddělení mateřské školky.

Jsem rád, když dokážu vyjukané prvňáčky rozesmát,“ říká starosta Jančík „nicméně téma školství v městské části Praha 5 beru velmi vážně. Věřím, že se jim ve třinácti školách spravovaných naší městskou částí bude líbit,“ dodal.

Malí studenti dostávají na setkáních malý dárek, který jim zpříjemní první školní dny. Starosta má v plánu v průběhu prvních deseti zářijových dnů navštívit všechny základní školy, zvláštní důraz klade na základní školy pro sluchově a zrakově postižené děti.

„Do základních škol zřizovaných městskou částí Praha 5 nastoupilo k 1. září letos 4,5 tisíce žáků, pro zhruba šest stovek z nich to byla jejich školní premiéra. Na třech základních školách jsou také zřízeny přípravné třídy, do kterých nastoupilo 45 žáků,“ říká místostarostka Lucie Vávrová, která má školství na starosti.

Městská část Praha 5 na provoz a na investice do základních škol a do jejich vybavení vynakládá každý rok nemalé finanční prostředky. Ze stavebních investičních akcí z poslední doby financovaných z rozpočtu městské části v jí zřizovaných základních školách lze jmenovat např. opravu žákovských a personálních WC v ZŠ V Remízku, výměnu vodovodních rozvodů do tříd, umyvadel a obkladů v ZŠ Podbělohorská, výstavbu již zmíněné tělocvičny a zřízení oddělení mateřské školy v ZŠ Radlická či rekonstrukce fasády pavilonu a opravu rozvaděčů MaR v ZŠ Weberova.

Školní rok začal 1. září i mateřským školám zřizovaným městskou částí Praha 5. Některé z nich byly v omezeném režimu v provozu i přes prázdniny, od 1. září ale už „jedou“ všechny školky naplno. Praha 5 provozuje celkem 20 mateřských škol, 15 z nich jsou samostatné subjekty, pět z nich funguje jako součást některé ze základních škol zřizovaných městskou částí.