Starosta MČ Praha 5 se sešel s rodiči žáků ZŠ Pod Žvahovem

17/01/2019

V důsledku vyhrocené situace na ZŠ Pod Žvahovem se v úterý 15. ledna 2019 starosta MČ Praha 5 Daniel Mazur sešel s rodiči žáků základní školy. „Jsme si plně vědomi obav rodičů, chceme je ale ujistit, že nejsou na místě. Radnice činí všechny potřebné kroky pro bezpečnost dětí v areálu,“ uvedl Daniel Mazur. „Jsem přesvědčen, že v pondělí šlo o zcela výjimečný exces, který se nebude opakovat, a klima na škole se uklidní,“ dodal starosta.

Ve školním areálu Pod Žvahovem došlo v pondělí 7. ledna 2019 k potyčce mezi zástupcem ředitelky ZŠ a MŠ Kořenského, jejímž zřizovatelem je MČ Praha 5, a manažerem Tanečního centra Praha (TCP) zřízeného jako zapsaný ústav. TCP stále užívá zhruba polovinu budovy, přestože v roce 2016 obdrželo od MČ Praha 5 výpověď, podle níž mělo budovu již v červenci 2018 opustit. Výpovědi se TCP brání soudně s tím, že zároveň hledá nové sídlo, ale nepodařilo se mu je dosud zajistit.

Taneční centrum je v budově již několik měsíců nad rámec smlouvy a náklady s tímto problémem spojené bude Radnice po TCP vymáhat,“ připomněla místostarostka Renáta Zajíčková, do jejíž kompetence školství spadá. Dodala, že se ihned po incidentu sešla Školská komise na radnici Prahy 5, na níž byli přítomni i rodiče dětí ZŠ. „Slíbila jsem, že v objektu bude denně přítomna ochranka, a od čtvrtka 10. ledna tomu tak opravdu je.“

Vývoj situace ZŠ Pod Žvahovem v Praze 5 v bodech

• Od roku 2006 MČ Praha 5 pronajímala taneční konzervatoři TCP část školní budovy Pod Žvahovem. Základní škola Pod Žvahovem byla několik let předtím zrušena.
  • Na základě poptávky obyvatel Hlubočep a změny demografického výhledu bylo roku 2014 rozhodnuto o obnovení ZŠ Pod Žvahovem pro 1. stupeň ZŠ. Později radnice rozhodla, že se má v areálu rozvinout plnohodnotná základní devítiletá škola.
  • Školní budova prochází nákladnou rekonstrukcí, kterou ze svého rozpočtu hradí MČ Praha 5. Aby rekonstrukce budovy pro ZŠ mohla proběhnout včas s ohledem na další rozvoj základní školy, podala MČ Praha 5 v dostatečném předstihu a v souladu s nájemní smlouvou konzervatoři TCP výpověď z nájmu.
  • Podle výpovědi měla konzervatoř TCP uloženo vyklidit prostor k 31. 7. 2018, což dosud neučinila. Namísto toho podniká TCP právní kroky odkládající okamžik jejího odchodu, v důsledku čehož se komplikuje naplánovaný rozvoj základní školy.

Místostarostka Zajíčková, sama s letitou zkušeností ředitelky soukromé školy, situaci shrnuje: „TCP svobodně a dobrovolně podepsalo nájemní smlouvu s možností podání výpovědi s roční výpovědní lhůtou, která začala běžet 1. 7. 2017. MČ z vlastní vůle poskytla TCP lhůtu o polovinu delší a pomohla i s hledáním alternativního místa pro výuku. Vůči TCP je MČ Praha 5 čistě pronajímatelem a dalších povinností vůči konzervatoři již nemá.“

Za MČ Praha 5 se diskuze s rodiči zúčastnili starosta Daniel Mazur, 1.zástupkyně starosty Renáta Zajíčková a radní Štěpán Rattay, Jan Panenka a Zdeněk Doležal spolu s ředitelkou školy ZŠ Kořenského Libuší Daňhelkovou a ředitelem školy ZŠ Pod Žvahovem  Janem Horkelem.