Speciální stromový tomograf odhalí kondici stromů

22/08/2019

Pátá městská část zakoupila za téměř 400 tisíc korun speciální přístroj, tzv. stromový tomograf, který umí odhalit zdraví kmene stromu a to bez nutnosti vrtů a podobných zásahů do kmene.

„Dosud jsme si na diagnostiku zdraví vybraných stromů museli objednávat dendrologický průzkum. Díky zakoupení vlastního stromového tomografu jsme časově flexibilnější při kontrolách stavu stromů. Přístroj funguje na principu ultrazvuku,“ uvedl místostarosta Prahy 5 Martin Slabý (ANO).

Odbor správy veřejného prostranství a zeleně má speciálně vyškolené zaměstnance, kteří stromový tomograf obsluhují. „Kmen stromu se postupně v několika úrovních osadí čidly do hloubky stromového pletiva, které jsou napojeny na přístroj a poklepem na čidla dochází k přenosu zvuku. Díky tomu jsme schopni určit, v jaké kondici je daný strom, zda je v kmeni například dutina a zda je strom do budoucna perspektivní či nikoliv,“ dodal Jan Zeman, vedoucí Odboru správy veřejného prostranství a zeleně MČ Praha 5.