Smíchov si připomene výročí spisovatele Jakuba Arbesa

19/06/2014

V letošním roce si připomínáme 100 let od úmrtí významného českého spisovatele a smíchovského patriota Jakuba Arbesa. Při této příležitosti připravilo Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova ve spolupráci s Arbesovými potomky, smíchovskou pobočkou Městské knihovny v Praze a městskou částí Praha 5 sérii akcí s názvem Slavnosti Jakuba Arbesa. V týdnu od 16. do 20. června vždy od 17:30 probíhají v knihovně na Nám. 14. října 15 přednášky předních literárních historiků.

“Domníváme se, že tak významná osobnost, jako je Jakub Arbes, si rozhodně zaslouží být připomenuta nejen na svém rodném Smíchově,” říká organizátorka slavností Kateřina Fuksová ze Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova. “Jsme rádi, že se nám do oslav podařilo zapojit smíchovské kulturní organizace, jako je Švandovo divadlo, seniorský taneční soubor Marietta či improvizační divadlo z Klamovky,” dodává zástupkyně spisovatelovi rodiny Adéla Nikodýmová.

V pondělí 16. 6. Michal Charypar z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR přiblížil cenzuru 60. let 19. století a práci tiskových soudů včetně podrobností o zatčení a věznění Jakuba Arbesa, v úterý 17. 6. Adam Krupička z Památníku národního písemnictví představil literární útvar Romaneto, ve čtvrtek 19. 6. literární historička Věra Kubová seznámí zájemce s temnými zákoutími duše Jakuba Arbesa a v pátek 20. 6. Richard Změlík z Univerzity Palackého v Olomouci zasadí Arbesovo dílo do reálií tehdejší Prahy.

Vyvrcholením slavností bude kulturní odpoledne v parku Portheimka v sobotu 21. června. Slavnost započne ve 13:00 a potrvá až do 19:00. Na pódiu vystoupí Švandovo divadlo s autorskou hrou přestavující momenty ze života Jakuba Arbesa (13:00 a 15:00), Seniorský taneční soubor Marietta z KC Prádelna ve 14:00 zatančí českou besedu a v 16:00 předvede další taneční číslo. V 17:00 vystoupí Improvizační divadlo z Klubu Klamovka.

V Galerii Portheimka pak budou ve 14:30 vyhlášeni vítězové literární a výtvarné soutěže s Arbesovskou tématikou a zároveň bude pokřtěn i sborník těchto prací. Vítězné práce budou čteny v rámci slavností v parku Portheimka.

Pro návštěvníky je připravena také knižní burza, kterou připravila městská knihovna v Praze v rámci své akce „Dejme knihám další šanci“. Zájemci si nejen budou moci knihy prohlédnout a odnést domů, ale též zde mohou své knihy odložit. Pro děti je připraven výtvarný workshop.

Jako doprovodný program se od 13:00 uskuteční komentovaná prohlídka Malostranského hřbitova. Od 21,30 h se zde také uskuteční tajemné čtení z Arbesových děl. Předčítat bude moderátor Daniel Rubeš.

Pro zájemce o historii je také připravena komentovaná vycházka po starém Smíchově. Průvodcem bude architekt Petr Kučera, který pravidelně pořádá vycházky pod hlavičkou sdružení Prampouch zaměřené na stavebně historický vývoj Prahy. Sraz účastníků je v 15:30 h u informačního stánku v parku Portheimka.

Záštitu nad akcí převzala zástupkyně starosty PhDr. Marie Ulrichová-Hakenová. Podrobný program si můžete stáhnout v příloze nebo jej naleznete na arbesjakub.czmalostranskyhrbitov.cz