Školy městské části Praha 5 získají nový kabát

06/05/2013

Městská část Praha 5 se rozhodla využít možnosti čerpání peněz z evropských dotací na zateplení základních a mateřských škol, kterých je zřizovatelem. Připravovaná opatření sníží náklady na vytápění škol a zajistí větší komfort pro učitele i žáky.

Oddělení řízení projektů ÚMČ Praha 5 zpracovalo a podalo první balíček žádostí o zateplení škol již v únoru 2012. Jako pilotní projekty byly vybrány tři školy – Fakultní základní škola V Remízku, Základní škola Chaplinovo náměstí a Mateřská škola Peroutkova.

„Budovy těchto tří škol vykazovaly nejhorší parametry v oblasti ztráty tepla a nákladů na vytápění ze všech školních budov zřizovaných městskou částí Praha 5. Dnes již máme v rukou rozhodnutí o poskytnutí dotace z Operačního programu Životní prostředí,“ říká radní Michal Šesták.

Přiznané dotace pokryjí polovinu nákladů na zateplení těchto škol.

„Nyní probíhají výběrová řízení na zhotovitele stavebních prací, výběrová řízení na související služby již byla uzavřena. Doufáme, že vše proběhne bez komplikací a stavební práce budou zahájeny podle plánu v průběhu letních prázdnin,“ dodává radní Michal Šesták.

Zatímco budova MŠ Peroutkova by měla být zateplena již do konce roku 2013, objekty obou základních škol jsou stavebně podstatně složitější. Práce tam budou postupovat po jednotlivých pavilonech a dokončení prací je plánováno na konec roku 2014.

Zateplování sníží náklady na vytápění

K celé otázce zateplování se městská část rozhodla přistoupit koncepčně, a tak byly z hlediska energetické náročnosti posouzeny všechny školské objekty, spravované MČ Praha 5. Posuzované objekty byly následně seřazeny podle naléhavosti potřeby zateplení a oprav budovy a také podle aktuální připravenosti související dokumentace. V současné době pracuje OŘP na přípravě podání dalších žádostí o dotaci z OP Životní prostředí.

„Chtěli bychom letos získat dotaci na zateplení dalších tří základních škol, jejichž okna jsou již v havarijním stavu a fasády dosluhují. Mezi mateřskými školami je situace o něco lepší proto, že jejich budovy jsou objemově menší. I tam máme vytipovaných zhruba pět objektů, které si zaslouží novou zateplenou fasádu,“ nastiňuje další plány zástupkyně starosty JUDr. Naděžda Kratochvílová, podle které je cílem městské části maximálně využít zbývajících dotačních možností v končícím programovém období EU.

Do budoucna by se zateplení mělo projevit ve snížení nákladů na vytápění a údržbu objektů. Vložené investice by se podle výpočtů měly vrátit v rozmezí pěti až šesti následujících let. Pozitivní dopad nového kabátu svých škol pocítí žáci nejspíše již v následující zimě.