Setkání partnerských měst České republiky a Maďarska v Budapešti

27/09/2018

Dne 13. září 2018 se v Budapešti konalo setkání 41 partnerských měst z České republiky a Maďarska, kterého se účastnili starostové a radní. MČ Praha 5 na setkání zastupoval radní Martin Damašek.

První den pracovní návštěvy radní M. Damašek poskytl rozhovor televizi MČ Újbuda, v němž shrnul dosavadní spolupráci mezi Prahou 5 a Újbudou, tj. XI. obvodem v Budapešti.Damašek se rovněž setkal se starostou Újbudy Tamásem Hoffmanem. Pan starosta Hoffman projevil zájem o zintenzivnění spolupráce v sociální oblasti a vyjádřil zájem o využití programu 65+ pro seniory.

Pan starosta Hoffman dále požádal o zprostředkování kontaktu na naše partnerské město na Slovensku, MČ Petržalka v Bratislavě a v této souvislosti vyjádřil přání uspořádat v Praze setkání starostů partnerských MČ ze zemí Visegrádské čtyřky (Maďarska, Polska, Slovenska a České republiky).

Na Velvyslanectví České republiky v Maďarsku uskutečnil pracovní oběd s oběma velvyslanci a všemi starosty z partnerských měst. Jeho Excelence PhDr. Juraj CHMIEL, CSc. pak delegaci provedl po prostorách ambasády, kde mimo jiné ukázal sklepní prostory, ve kterých byli za 2. světové války ukrýváni Židé.

Odpoledne pak pokračoval program odborným seminářem a prezentací Jihomoravského kraje.

Radní Martin Damašek se zúčastnil večeře se dvěma zastupiteli Újbudy. Budapešťská MČ je jedním z nejaktivnějších partnerských měst a závěry jednání v Budapešti povedou k dalšímu zintenzivnění spolupráce a rozšíření mezinárodní spolupráce ve formátu Visegrádské čtyřky.