Sepsání veřejné listiny o identifikaci

27/07/2009

Sepsání veřejné listiny o identifikaci podle zákona č. 253/2008 Sb.,  o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu

Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.):

Např. fyzické osoby provozující obchodní činnost, právnické osoby – banky, spořitelní a úvěrní družstva, pojišťovny, Česká konsolidační agentura, držitel poštovní licence, osoby oprávněné k obchodování s cizí měnou na vlastní účet, na účet klienta, provádějící peněžní převody, poskytující úvěry, půjčky, Česká národní banka, Středisko cenných papírů, držitelé povolení sázkových her, osoby oprávněné k obchodování s nemovitostmi, osoby oprávněné k vykupování dluhů a pohledávek, oprávněné k uzavírání pojistných a zajišťovacích smluv, auditoři, daň. poradci, účetní, soudní exekutoři, advokáti, notáři, atd.

Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace:

Identifikaci pro povinnou osobu na její žádost, v níž musí být uveden účel identifikace provádí ten, kdo je oprávněn provádět ověřování podpisů a listin. Sepíše o identifikaci veřejnou listinu: 1. O identifikaci fyzické osoby; 2. O identifikaci zástupce fyzické osoby;  3. O identifikaci právnické osoby; 4. O identifikaci právnické osoby  a zmocněnce, který je právnickou osobou.

Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace:

Povinná osoba požádá o sepsání veřejné listiny o identifikaci, uvede důvod a předloží průkaz totožnosti, který musí splňovat náležitosti dle §4, odst. 6 zákona č. 253/2008 Sb.

Na kterém úřadu můžete tuto životní situaci řešit:

Úřad městské části Praha 5.

Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit:

Odbor občansko-správní

Oddělení ověřování pravosti podpisu a shody kopie s originální listinou

Budova Úřadu MČ Praha 5, Štefánikova 13-15, přízemí.

Jaké doklady a informace musíte mít s sebou:

U fyzické osoby se zjišťuje jméno a příjmení (příp.všechna jména a příjmení), rodné číslo nebo data narození, pohlaví, trvalý nebo jiný pobyt – údaje se ověřují z průkazu totožnosti; ověřuje se shoda podoby s vyobrazením v průkazu totožnosti, ověřuje se číslo a doba platnosti průkazu totožnosti a orgánu nebo státu, který jej vydal; jde-li o fyzickou osobu provozující podnikatelkou činnost, zjišťuje se obchodní firma, odlišující dodatek nebo další označení a identifikační číslo. U právnické osoby se zjišťuje obchodní firma, název, včetně odlišujícího dodatku nebo dalšího označení, sídlo, identifikační číslo, obdobné číslo přidělované v zahraničí, jméno, příjmení, rodné číslo nebo datum narození, údaj o trvalém nebo jiném pobytu osob, které jsou jejím statutárním orgánem nebo členem, dále se zjišťuje většinový společník nebo ovládající osoby a identifikace osoby, která jedná jejím jménem v daném obchodu. Ke zjištění údajů žadatel (povinná osoba) předkládá příslušné doklady, listiny a žádost o identifikaci.

Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici:

Formuláře se vyplňují s povinnou osobou na pracovišti ověřování.

Jaké jsou v této životní situaci správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit:

Správní poplatek se platí v hotovosti :
200,- Kč za provedení identifikace a sepsání veřejné listiny o identifikaci

Jaké jsou lhůty pro vyřízení:

Vyřizuje se po ověření údajů.

Kteří jsou další účastníci (dotčení) postupu:

Další účastníci nejsou.

Jaké další činnosti zajišťujeme:

Můžete využít tuto elektronickou službu:

Podle kterého právního předpisu se postupuje:

Zákon č. 253/2008 Sb. o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu
Zákon č. 21/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu a o změně některých zákonů (zákon o ověřování), vyhl. č. 36/2006 Sb.

Zákon č. 634/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů, o správních poplatcích, v platném znění

Zákon č. 500/2004 Sb., Správní řád, v platném znění

Metodická pomůcka Ministerstva financí vydaná ve Věstníku vlády pro orgány krajů a obcí, ročník 4, částka 2 ze dne 10.3.2006.

Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují:

Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení předepsaných povinností:

Příslušné informace můžete získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě, a to:

MV ČR, MF ČR

Kdy byl návod naposledy aktualizován nebo ověřena jeho správnost:

28.7.2009