Reakce MČ Praha 5 na uveřejněné informace ohledně odstranění torza růžového tanku

10/06/2009

V létě 2008 se v parku na náměstí Kinských objevilo torzo růžového tanku. Plastika byla umístěna bez vědomí vlastníka pozemku. Pan David Černý byl informován dopisem ze dne 21. 8. 2008, že jím vybraná plocha je z důvodu rozmístění závlahového systému nepřijatelná a bylo mu nabídnuto jiné místo k umístění této plastiky (opět na náměstí Kinských), aby již nedošlo k poškození technických zařízení a k dalším komplikacím při údržbě veřejné zeleně. Dále byl vyzván ke zpětnému vyřízení všech potřebných povolení k instalaci plastiky. V případě nesouhlasu či nevyřízení povolení měl tuto plastiku v souladu se zákonem odstranit do 30. 8. 2008.

Pan David Černý na tuto výzvu písemně reagoval až 17. 10. 2008, kdy omluvil nepřevzetí písemnosti svou nepřítomností v republice, následně proběhlo ústní jednání osobní jednání za účasti vedoucího OMZ a místostarosty ing. Petra Horáka, neboť přes výzvu nedošlo ani k dodání potřebných dokumentů ani k odstranění plastiky. David Černý vyjádřil přání o zachování svého díla na nám. Kinských, načež bylo opět sjednáno dodání žádosti s návrhem konečné podoby instalace plastiky s tím, že o věci budou následně jednat orgány MČ Prahy 5.

Další výzva mu byla zaslána 21. 1. 2009. David Černý se ozval až e-mailem 25. 3. 2009. V tomto dopisu však kromě 4 fotek torza umístěné o pár metrů dál nebylo nic z požadovaných informací – tedy technickou přípravu pro usazení plastiky nebo okolní modelace terénu.

V následném projednání v příslušnou komisí MČ Praha 5 bylo tedy takovéto navrhované řešení instalace jednohlasně zamítnuto. David Černý byl následně vyzván k odstranění torza a to dopisem z 25. 5. 2009 a to do 14 dnů od doručení výzvy.

Navíc umělecké dílo není majetkem Davida Černého, ale je ve vlastnictví Vojenského historického ústavu Praha a podle nám dostupných informací smlouva mezi nimi již není platná. Trvalá expozice by tedy znamenala uzavření výpůjčky mezi VHÚ Praha a MČ Praha 5.