Reakce MČ Praha 5 na uveřejněné články ohledně Agentury Praha 5

30/03/2010

Městská část Praha 5 v úterý 30. 3. 2010 uspořádala tiskovou konferenci, na které novinářům zástupci radnice předložili materiály týkající se spolupráce s Agenturou Praha 5. Městská část Praha 5 tak reagovala na dopis pana Davida Ondráčka a Stanislava Beránka rozeslaný médiím 29. 3. 2010 a na článek redaktorky Elišky Bártové uveřejněný na Aktuálně.cz.

„Lze to chápat tak, že účelové a hlavně politické předvolební tažení na moji osobu začalo? Co je podstatné – vítám tento krok za strany Transparency International a neobávám se ho, jelikož se prokáže, že veškeré kroky městské části probíhaly v souladu se zákonem. Očekával bych ale, že pokud měli pánové z Transparency International pochybnosti o působení Agentury Praha 5 na MČ Praha 5, mohli mě kdykoliv kontaktovat. Dokonce se mohli zúčastnit výběrového řízení na realizaci protikorupčního programu. Jejich projekt jsme neobdrželi,“ vyjádřil se k dopisu starosta MČ Praha 5 Milan Jančík. „Trestních oznámení bylo na mou osobu podáno několik a vždy se ukázalo, že jsem žádný zákon neporušil. Je mi jasné, že trestní oznámení je účelové a je součástí politické kampaně proti ODS. Ocenil bych, kdyby média s takovou pečlivostí jako o podání trestního oznámení informovala také o výsledku, ke kterému orgány činné v trestním řízení dojdou. Doposud se dočítám pouze o podáních, ale o výsledcích šetření se mlčí,“ dodal Milan Jančík.

Shrnutí informací

1. Za chybu považuje MČ Praha 5 primárně počet neplatičů v obecních prostorech a pomalou činnost soudů. I to byl jeden z důvodů, proč městská část chtěla nalézt třetí osobu pro vymáhání dlužného nájemného. Slibovali jsme si od této spolupráce větší efektivitu, absenci nároků na další systemizovaná místa v rámci Úřadu městské části Praha 5 a rychlost jednání. Je důležité také zdůraznit, že se jedná o dobu, kdy nebyla žádná ekonomická krize.
  2. V době, kdy se vybírala firma na zajištění vymáhání dlužného nájemného, činily závazky vůči městské části 42. mil. korun. Přes všechny kroky, které městská část samozřejmě podnikala, se nepodařilo dluh snížit, naopak stále narůstal.
  3. Veškeré smlouvy s Agenturou Praha 5 připravovali a posuzovali právní zástupci, a jsou uzavřeny v souladu se zákonem.
  4. Smluvní vztah s Agenturou Praha 5 byl ukončen na podzim 2007 a to na základě upozornění auditora v jeho zprávě, návrh předkládal starosta Milan Jančík. Dohoda o narovnání upřesňovala stav postoupených pohledávek, postupovala Agentuře Praha 5 další pohledávky na dlužném nájemném za roky 2005 a 2006 a ukončovala spolupráci MČ Praha 5 s uvedenou agenturou podle Mandátní smlouvy o správě ke dni 31. 7. 2007 a Smlouvu o spolupráci ukončovala ke dni 11. 7. 2007.
  5. Zastupitelstvo MČ Praha 5 znovu schválilo a potvrdilo postoupení všech pohledávek pro případ, že by v budoucnu někdo chtěl platnost postoupení zpochybňovat.
  6. Městská část chtěla přistoupit k insolvenčnímu řízení, aby byly ochráněny veřejné prostředky. Insolvenční řízení bylo přerušeno a úpadek Agentury Praha 5 nebyl prohlášen. Povinnosti vyplývající pro agenturu ze smlouvy stále platí.
  7. Bylo podáno trestní oznámení na Agenturu Praha 5 pro možnost zpronevěry. Policie případ odložila s tím, že nebyl spáchán žádný trestný čin.
  8. Agentura Praha 5 byla vybrána na základě řádného výběrového řízení, protože nabídla lepší podmínky pro správu a vymáhání pohledávek.
  9. Městská část Praha 5 získala díky práci Agentury Praha 5 zpět do rozpočtu prostředky v řádech desítek miliónů a tato částka není v tuto chvíli definitivní.
  10. Není pravda, že pohledávky budou promlčeny – pohledávky městské části u Agentury Praha 5 jsou smluvně ošetřeny a nemají promlčecí lhůtu, tudíž Praha 5 o tuto částku nepřijde.
  11. V článku redaktorky Bártové je uveřejněna řada spekulací. Všechny kroky Rady městské části Praha 5 schvaluje či bere na vědomí Zastupitelstvo MČ Praha 5, tedy nelze uzavřít smlouvy bez vědomí Zastupitelstva a Rady MČ Praha 5.
  12. Není pravda, že by starosta Milan Jančík zvýhodňoval jakoukoliv firmu.
  13. Od 1. 1. 2007 si MČ Praha 5 vybírá dlužné částky vlastními prostředky.
  14. Politická odpovědnost je na bývalém předsedovi bytového výboru Janu Matouškovi, který byl ZMČ odvolán na vlastní žádost (rodinné důvody).