Radnice podpořila výstavbu kostela a komunitního centra na Barrandově

16/10/2013

Rada MČ Praha 5 schválila 15. října 2013 studii na výstavbu Kostela Krista Spasitele a komunitní centrum na Barrandově

„Vítáme občanům prospěšné stavby v naší městské části,“ řekl starosta městské části Praha 5, Miroslav Zelený (UNP).

Poloha Kostela Krista Spasitele a komunitní centrum je dána pozemkem, který má nepravidelný protáhlý tvar napojený užší částí na ulici Grussova a rozšiřující se směrem do vnitrobloku. Ze severu je polo uzavřený blok osmipodlažních domů a ve vnitrobloku, východním směrem, je dětské hřiště, k němuž bude situována kavárna/ čajovna a na ní navazující komunitní centrum. Z jihu navazuje lesní plocha (cca 25 let starý dubový les).

Zpracování návrhu na stavbu komunitního a duchovního centra se zúčastnilo jedenáct architektonických týmů. Na jaře letošního roku se intenzivně scházeli členové výběrové komise pro hodnocení nabídek, kteří hodnotili práce architektů z mnoha úhlů. Při tomto nejednoduchém rozhodování jim pomáhaly posudky k jednotlivým návrhům z řad dalších architektů, umělců a odborníků nejen z ČR, ale i ze zahraničí.

Jak říká zdejší farář Mgr. Josef Ptáček: „Výběr tak významné stavby je složitým procesem, ve kterém se posuzuje dlouhá řada různých hledisek.“

Vítězný návrh kostela s komunitním centrem pochází z dílny architektů Žišky a Šmelhause. Splňuje přitom ideu o začlenění do stávajícího prostředí, stavba nebude lidem v okolí stínit do oken, zvony budou odstíněny od stávající zástavby a bude zde dostatečná kapacita k tomu, aby se nové komunitní centrum stalo zázemím pro rozvoj kultury na Barrandově. V dobrém slova smyslu tak naváže na oblíbené Misijní středisko, které stálo na stejném místě.

Podle propočtů architektonické kanceláře by měla celá stavba vyjít na zhruba 95 milionů Kč. Z této nemalé částky slíbilo pokrýt jednu třetinu Arcibiskupství pražské, dvě třetiny však musí získat farnost.

Máme už od sponzora přislíbeny velmi kvalitní varhany v hodnotě asi devíti milionů korun.  Další jeden milion korun už máme zároveň na účtu,“ říká optimisticky správce farnosti Josef Ptáček a těší se, že v ideálním případě se kostel otevře na přelomu let 2016 – 2017. „Nejde o to za každou cenu něco stavět, ale získat důstojný prostor, aby se lidé měli kde scházet,“ uzavírá Josef Ptáček.

Podrobnosti k projektu je možné najít na  centrumbarrandov.cz.