Radnice nepodpořila projekt nové budovy waldorfské školy

19/01/2011

Rada městské části Praha 5 nepodpořila žádost Spolku pro založení waldorfské školy v Praze o podporu projektu, jehož cílem je vybudovat nový komplex budov pro potřeby waldorfské pedagogiky na území Prahy 5. V současné době funguje v Jinonicích základní waldorfská škola, která vznikla z iniciativy rodičů organizovaných ve Spolku pro založení waldorfské školy v Praze počátkem 90. let a od roku 1992 otevřela první třídy v objektu bývalé školní budovy, který získala do pronájmu za symbolickou částku díky vstřícnosti městské části Praha 5.

V průběhu 90. let se ZŠ Waldorfská rozrostla do dalších tří objektů. Přesto škola pociťuje potřebu dalších prostorových kapacit. Škola by navíc ráda měla možnost provést své žáky v rámci svého specifického systému vzdělávání všemi úrovněmi vzdělávacího procesu vyjma vysokoškolské – od předškolního vzdělávání přes základní školní docházku až po středoškolské vzdělání. I to by měl projekt nové budovy umožnit – v první etapě realizace plánuje Spolek pro založení waldorfské školy v Praze výstavbu budovy pro 2. stupeň Základní školy waldorfské, v navazujících etapách pak výstavbu objektů mateřské školy, střední školy a pro první stupeň základní školy na pozemcích svěřených MČ Praha 5. V této podobě však záměr u vedení městské části podporu nenašel.

„Městská část si je vědoma specifického postavení ZŠ Waldorfská v rámci českého vzdělávacího svému coby instituce, která nabízí alternativní systém vzdělávání – přesto zástupci Spolu pro založení waldorfské školy nemohou vznášet na zřizovatele, kterým je městská část, nestandardní požadavky. Jejich žádost vykazuje všechny znaky fungování soukromého školského subjektu, ZŠ Waldorfská je však zřízena městskou částí a ta musí o jejím fungování a případném rozšiřování rozhodovat v kontextu celé Prahy 5,“ říká starosta Radek Klíma.

Městská část Praha 5 je kromě ZŠ Waldorfská zřizovatelem dalších dvanácti základních škol, kterým přispívá na provoz v řádech desítek milionů korun ročně a přispívá také nad rámec svých zákonných povinností zřizovatele i na odměny a platy učitelů. Nemalé peníze vynakládá ze svého rozpočtu také na investice do vybavení jí zřizovaných základních škol, jako je např. budování počítačových učeben.

„Není důvod investovat 30 milionů korun z rozpočtu městské části do objektu, který by byl ve vlastnictví jiného subjektu, v tomto případě Spolku pro založení waldorfské školy v Praze, aby v něm byla provozována městskou částí zřízená základní škola,“ vysvětluje jednu z hlavních námitek Radek Klíma.

Šlo by tak o další zakonzervování nestandardního vztahu, který je nastolen ve stávajících prostorách obývaných ZŠ Waldorfská.

„V roce 2000 se základní škola Waldorfská stala plně organizovanou základní školou zřízenou městskou částí. Došlo tak k situaci, kdy škola zřízená obcí sídlí v budově pronajaté Spolku,“ říká Klíma. „Tento nestandardní vztah bude moct být napraven až po vypršení termínu pronájmu budovy Spolku – 30. 6. 2017,“ dodává.

Problém má Praha 5 i se záměrem vybudovat časem v rámci realizace projektu nové školní budovy i objekty určené pro mateřskou a střední školu.

„Odbor školství a kultury ve svých návrzích plánů nepočítá s výstavbou další mateřské školy zřízené obcí. Městská část Praha 5 je v současné době zřizovatelem 20 mateřských škol, s celkovou kapacitou přes dva tisíce míst, na jejichž provoz vynakládá zhruba 24 milionů korun ročně,“ podotýká Klíma k plánům rozšířit nabídku areálu waldorfské školy v Jinonicích i o prostory určené pro novou mateřskou školu.

„Co se týče záměru vybudovat zde střední školu, je nutno podotknout, že městská část není zřizovatelem středních škol ze zákona, pokud by se rozhodla zřídit střední školu, musela by hradit nejen náklady na její provoz, ale také platy zaměstnanců a další neinvestiční výdaje,“ vysvětluje Klíma. „V době, kdy nabídka na všech typech středních škol převyšuje poptávku a školy se tak potýkají s nedostatkem žáků, není pro obec důvod podporovat budování další střední školy, natož aby ji sama zřizovala,“ dodává.