Radní Dušek pro Aktuálně.cz: Stadion Nikolajka je kvůli Metropolitnímu plánu v ohrožení

04/03/2020

Jeden z deseti pražských zimních stadionů, smíchovská Nikolajka, je podle radního pro Prahu 5 Davida Duška (STAN) kvůli Metropolitnímu plánu v ohrožení. Institut plánování a rozvoje ale oponuje, že obavy o status území nejsou namístě.

Populární kluziště, které na svém místě stojí už od roku 1961, využívá pro své zápasy HC Smíchov, krasobruslaři z klubu Stadion Praha, ale i nejširší veřejnost, která zde může za čtyřicet korun pravidelně navštěvovat veřejná bruslení. Během týdne sem zase chodí bruslit školáci.

Podle radního Duška ale už v roce 2023, kdy má být schválen Metropolitní plán, může být všechno jinak.

Pokud nebudou přijaty připomínky, které jsme jako městská část vznesli, a Metropolitní plán bude v této podobě schválen, je Nikolajka ztracena,“ tvrdí radní Dušek.

Metropolitní plán, který je aktuálně ve stavu schvalování a vypořádávání připomínek, totiž podle Prahou 5 oslovených expertů dává majiteli Nikolajky větší možnost pro její využití, a to nejen ke sportovním účelům.

Podle Institutu plánování a rozvoje (IPR), který plán zpracovává, ovšem status chráněného území Nikolajce zůstane i v případě, že Praha v roce 2023 strategický dokument přijme. „V návrhu Metropolitního plánu je stadion Nikolajka vyznačen bodovou značkou jako veřejná vybavenost pro rekreaci. To znamená, že plán se zachováním stadionu počítá, a obavy jsou tedy zbytečné,“ říká mluvčí IPR Marek Vácha.

Jenže bodová značka dle některých expertů není dostatečná ochrana,“ trvá si na svém Dušek, podle kterého stále hrozí, že „označkovaný“ stadion i s pozemkem odkoupí developer, jenž by místo něj mohl postavit třeba bytový dům. Který na rozdíl od postaršího stadionu může generovat velice slušný zisk. I proto městská část vznesla k plánu připomínku, podle které by území mělo být označeno nejen bodovou značkou, ale plošným vymezením území pro sport.

• Majitelé se prodeji nebrání

Také majitelé akciové společnosti NIKO, která stadion vlastní, tvrdí, že žádný plán na bytovou výstavbu v místě sportoviště nemají. Případnému prodeji se ale na druhou stranu nebrání.

Prioritou naší společnosti je zajistit provoz zimního stadionu ve stávající kvalitě i pro další sezony. Pokud bychom v budoucnu nabídku na odkup zimního stadionu dostali, pak o ní budeme seriózně jednat,“ říká zástupce současného majitele Jiří Železný.

Jednou z variant zachování kluziště je plán, že by stadion získala městská část, která by pokračovala v jeho současném provozu. “Patříme mezi deset největších obcí v republice a mít tu stadion je skoro povinnost. A možná ne jeden,” tvrdí Dušek. Oficiální jednání o odkupu ale zatím zahájena nebyla.

Nikolajka je v současnosti jedním ze 170 zimních stadionů v Česku. Podle zástupců českého hokeje by jich ale český hokej potřeboval minimálně dvojnásobek, přičemž ideální stav by činil přibližně 500 stadionů.

• Článek: Je Nikolajka ztracena? Praha 5 se bojí o stadion, majitelé se prodeji nebrání najdete zde.

Použité foto: Milan Kammermayer (Aktuálně.cz) – Zimní stadion Nikolajka