Rada vyhověla požadavkům památkářů, část květníků se přesune

11/04/2013

Rada městské části Praha 5 uznala připomínky odborných orgánů k umístění květníků v památkové zóně, která zahrnuje velkou část centra Prahy 5, především Smíchova. Část květníků se přestěhuje do dopravně vytížených ulic mimo památkovou zónu.

Projekt „Snížení imisní zátěže ozeleněním ulic“, jehož součástí jsou mimo jiné právě květníky se zelení určené pro záchyt škodlivin z ovzduší, projde na jaře úpravou. Radní Prahy 5 na svém zasedání konaném dne 9. 4. 2013 schválili přemístění květníků, které se nachází na území památkové zóny Smíchov. Již dříve městská část na základě připomínek občanů přesunula část květníků z problematických míst. Komplexně byly odstraněny nádoby se zelení z ulice Hořejší nábřeží, která zasahuje do památkové rezervace.

„Na území památkové rezervace se v tuto chvíli nenachází ani jeden květník,“ vysvětluje zástupce starosty Prahy 5 Jaroslav Nedvěd (UNP). „Věřím, že se nám podaří projekt změnit do takové podoby, která splní svůj cíl snížení imisí a zároveň vyhoví občanům Prahy 5,“ informoval o dalším postupu radnice zástupce starosty.

Nové návrhy rozmístění květníků reagují nejen na připomínky ze strany památkářů, ale především na podněty občanů Prahy 5, které Úřad městské části Praha 5 obdržel, ať už v rámci kampaně „Stěhujeme to!“ nebo prostřednictvím běžné korespondence.  Mezi nejčastěji zmiňované lokality vhodné k umístění zeleně patřily většinou dopravně vytížené ulice v centru Smíchova, například autobusové nádraží Na Knížecí, oblast Ženských domovů nebo ulice Nádražní. Ve většině případů šlo skutečně o místa s velkým výskytem škodlivin v ovzduší.

„Nejhorší stav je tam, kde stojí nebo ve velkém počtu projíždějí automobily, a to mnohdy v několika pruzích. Především se jedná o hlavní silniční tahy do města. V Praze 5 je to ulice Strakonická, Radlická, ale také ulice Svornosti, Nádražní a bezprostřední okolí zastávek u Lihovaru. Proto se v minulosti umístily květníky právě tam,“ vysvětlil stávající rozmístění vedoucí odboru správy veřejného prostranství Bc. Lukáš Pokorný.

Přesun by se měl týkat zhruba 90 z celkových 245 květníků. Nové rozmístění budou představitelé Prahy 5 dále konzultovat s poskytovatelem dotace, Státním fondem životního prostředí.

*Anketa proběhla v září 2012 a účastnilo se jí 311 respondentů žijících v MČ Praha 5.