Rada městské části Praha 5 vypověděla smlouvu společnosti EkoMotol CZ

28/02/2014

Radní Prahy 5 schválili na svém zasedání dne 25. 2. 2014 výpověď nájemní smlouvy se společností EkoMotol CZ s.r.o., na jejímž základě nájemce areálu od roku 2004 naváží rekultivační materiál ve formě zeminy a odpadu na tzv. motolskou skládku. Důvodem pro podání výpovědi bylo prokazatelné porušení podmínek smlouvy, kterou v roce 2004 uzavřelo se společností EkoMotol tehdejší vedení radnice Prahy 5.

Smlouva mezi městskou částí a nájemcem areálu končí v druhé polovině letošního roku, nicméně smluvní vztah uzavřený za vedení Prahy 5 exstarostou Milanem Jančíkem nabízí nájemci opci na dalších deset let.

Ta by ovšem musela být potvrzena oboustranně a fakt, že by provoz skládky pokračoval i v dalším desetiletí, je nepřijatelný pro současné vedení radnice v čele se starostou Miroslavem Zeleným (UNP): „Ačkoliv smlouva vyprší až v říjnu a je jasné, že Praha 5 ji neobnoví, bylo důvodem pro podání výpovědi závažné porušení ve smlouvě uvedených podmínek. Nájemce opakovaně nedodržel při ukládání a rozprostírání rekultivační zeminy hranice pronajatých pozemků, navíc využívá pozemky k jinému než stanovenému účelu. Máme zadokumentované, že například v posledních týdnech přibývá každým dnem v motolském areálu velké množství stavebního odpadu, který se zeminou a rekultivací území nemá nic společného. Rada městské části proto nechtěla čekat na ukončení platnosti smlouvy,“ zdůvodnil rozhodnutí radnice starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (UNP).

Bývalé vojenské cvičiště v Motole, umístěné v jižním svahu naproti přírodnímu parku Košíře Motol, by mohlo v budoucnosti představovat pro obyvatele Prahy atraktivní území pro vnitroměstskou rekreaci. Navíc v blízké budoucnosti zvýší nová stanice metra u nemocnice Motol dostupnost lokality.

Složení naváženého odpadu v podobě suti, keramiky, železa a dalších materiálů zdaleka neodpovídá smlouvě a záměru na rekultivaci území.