Rada MČ Praha 5 schválila protikorupční program

26/11/2009

Rada městské části Praha 5 odsouhlasila na svém 40. zasedání realizaci protikorupčního programu. Soutěž vyhrála firma E-institut, která představila nejkomplexnější a nejvýhodnější projekt. Ten se bude týkat dvou set zaměstnanců ÚMČ Praha 5. Tento program bude předložen ke schválení zastupitelům MČ Praha 5.

„Protikorupční program pro Úřad městské části Praha 5 klade na zaměstnance vysoké nároky, ale vyniká vysokou efektivitou“ říká starosta Prahy 5 Milan Jančík. „Naším cílem bylo vždy transparentní jednání, korupce rozhodně nemá na radnici místo. Nový protikorupční program je jednoznačnou odpovědí na mediální útoky politické opozice,“ dodává.

Vítězný projekt společnosti E-institut, s.r.o., která má pro svůj program akreditaci Ministerstva vnitra ČR, počítá s proškolením zaměstnanců v dané problematice, se zohledněním aktuálních zákonů a vyhlášek a v oblasti psychologických aspektů korupčního chování. Po dokončení povinného kurzu zaměstnanců obdrží úřad osvědčení a známku „Úřad bez korupce“.

„Schválený program má široký úhel záběru, jeho součástí je jak prověřování jednotlivých složek úřadu, tak přímé vzdělávání úředníků. Program stanovuje velmi přísná kritéria v oblasti protikorupčního boje, certifikát tedy nebude jen bezvýznamným kusem papíru, ale opravdovou zárukou férového jednání úředníků,“ říká Aleš Kohout, předseda protikorupčního výboru.

Součástí programu je i komplexní audit, po jehož dokončení vydá zhotovitel závěrečnou zprávu, ve které popíše současný stav úřadu, návrh systémového řešení zaměřený na minimalizaci rizik spojených s případným korupčním jednáním a návrhy směřující k eliminaci rizikového chování v této oblasti.