Ráda bych se zasadila o zefektivnění správy a využití nebytových prostor v Praze 5, říká místostarostka Priečinská

19/12/2019

„Ráda bych se zasadila o zefektivnění správy a využití nebytových prostor v Praze 5. Městská část musí být schopna s takovými prostory dostatečně efektivně hospodařit, využít je v rámci pronájmů, k účelům které svědčí lokalitě, kde se prostory nacházejí. Zároveň je potřeba, aby prostory přinášely odpovídající přínos, neboli zisk,“ vysvětluje místostarostka Nadežda Priečinská (TOP 09).

Ulice Štefánikova, Zborovská, Anděl. To jsou typické příklady zón, které jsou z hlediska pronájmu nebytových prostor velice atraktivní. Bolestí současného systému nabídky těchto i dalších prostor je ale fakt, že se o nich lidé ne zcela snadno dozvídají. To je potřeba zlepšit a místostarostka Priečinská chce zapracovat na mnohem viditelnější a transparentnější nabídce nebytových prostor.

Ani lukrativní místo se přitom nemusí rovnat prostoru nedosažitelnému finančně. Jako příklad může sloužit „Kavárna, co hledá jméno“. Mladí lidé, kteří již provozovali v Praze 5 v prostorách skladu u Smíchovského nádraží takzvanou kulturní sportovnu, jejíž koncept byl mezi jejich vrstevníky úspěšný, chtěli aktivity rozvinout. Našli si sami truhlárnu ve Stroupežnické ulici, která patří městské části, a projevili zájem o pronájem za 1 Kč s tím, že prostor na oplátku celý zrekonstruují.

„Tento koncept se mi velmi líbí. Něco, co městská část nemůže v daný okamžik z hlediska financí či kapacit opravit nebo zrekonstruovat, za příznivých podmínek dá k dispozici takovým lidem a tím podpoří jejich aktivity,“ uvádí jako příklad místostarostka.

Dalším příkladem může být činžovní dům v ulici Elišky Peškové. Ten bude zrekonstruován na bytový dům s komunitním prostorem. Celý koncept má být propojen se Švandovým divadlem a opět tak vznikne příjemné kulturní zázemí pro setkávání lidí.

Rozhovor se stočil i k využití letohrádku Portheimka tak, aby tam byl opravdu zajímavý program výstav. „Řekla jsem si, že zkusíme oslovit nedaleké Muzeum Kampa a Nadaci Jana a Medy Mládkových. Oni pak přišli s konceptem Muzea skla,“ popisuje cestu k expozicím křehké skleněné krásy v Portheimce paní místostarostka Priečinská. Vše o programu Muzea skla, výstavách i historii se můžete dozvědět ZDE.