Putovní výstava “Někomu život, někomu smrt” dorazila do Prahy 5

16/01/2014

Základní škola Drtinova 1 v páté městské části hostí ode dneška výstavu, která vznikla před dvěma lety k 70. výročí operace Antropoid. Při té byl v květnu roku 1942 spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který následkům zranění podlehl.

Starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený při zahájení výstavy ve své úvodní řeči připomněl, že tento významný odbojový čin v Evropě měl hluboký smysl, protože: „…teror a nesvobodné režimy ovládají životy milionů lidí na zemi i v dnešní době.“

Výstava, kterou tvoří 24 panelů s dobovými fotografiemi je věnována především českým vlastencům a odbojářům, kteří obětovali životy za svobodu své vlasti. Dokumentuje nejen přípravu a vlastní atentát, ale také souvislosti a jeho následky, mimo jiné vypálení obcí Lidice a Ležáky. K vidění jsou nejdůležitější události domácího a zahraničního odboje, přibližují se zde také okolnosti podepsání Mnichovské dohody.

Výstavu připravila Asociace nositelů legionářských tradic a koná se pod záštitou starosty MČ Praha 5. Prohlédnout si ji můžete v základní škole Drtinova 1, Praha 5 od dnešního dne (16.1.) až do 15. 3. 2014.

K výstavě byla vydána publikace, která shrnuje hlavní téma výstavy.

K publikaci a k výstavě samotné jsou ve spolupráci s Asociací učitelů dějepisu zpracovány metodická příručka a pracovní listy.

Obojí je ke stažení na webových stránkách výstavy

Publikaci k výstavě si lze objednat tady