Provoz prvního podzemního kontejneru na MČ Praha 5 zahájen

15/12/2008

Dne 15.12.2008 se v 15 hodin konalo slavnostní zprovoznění prvních podzemních kontejnerů na MČ Praha 5. Instalace podzemních kontejnerů a jejich následnou obsluhu zajišťuje pro městskou část společnost Pražské služby, a.s.. Na území Hl.m. Prahy již podobné podzemní kontejnery existují a ohlasy veřejnosti jsou velice kladného charakteru. Podzemní systémy kontejnerů z hlediska estetického i provozního jsou pro sběr a třídění odpadů nejlepším řešením v lokalitách, kde je nadzemní stanoviště kontejnerů spojeno s různými problémy například – nevyhovující prostor, parkování automobilů atd. Od běžných se liší tím, že jejich větší část je ukrytá pod zemí. Umožňují městům opustit nevyhovující způsoby třídění a instalovat nehyzdící sběrná místa odolná proti vandalům pro vytříděné složky komunálního odpadu nebo pouliční odpadky.

„Je to další významný krok pro zlepšení životního prostředí a čistoty na území MČ Praha 5. Budou zbudovány zatím dvě zkušební stanoviště podzemních kontejnerů,“ vyjádřil se starosta MČ Praha 5 JUDr. Milan Jančík.

„Jedná se o první vlaštovku v naší snaze vyřešit dlouhodobý problém s čistotou a vandalizmem kolem kontejnerů na tříděný odpad,“ vysvětluje 1. zástupce starosty ing. Petr Horák.

Princip podzemních kontejnerů spočívá v umístění sběrné nádoby pod zemí, která je s povrchem spojena odpadkovým košem, jenž nemá dno a odhozený odpad propadává sběrné nádoby. Tento princip je v souladu s nejmodernějším zpracováním odpadu a čistotou veřejných prostranství.Vybrané lokality byly vytipovány na základě zkušeností odboru městské zeleně. Stanoviště kontejnerů na Tilleho náměstí bylo projektově zpracováno v rámci projektu „Rekonstrukce Tilleho náměstí“. Dalšími lokalitami budou například Anděl nebo nám. 14. října. Hlavním kritériem výběru vhodného místa, je kromě lokality, i absence přeložky technické infrastruktury.

Systémy podzemních kontejnerů nabízí městům již nyní zcela nové možnosti při řešení estetických a hygienických problémů v oblasti třídění a shromažďování komunálních odpadů. Architektonicky příznivá řešení čistých a nezapáchajících sběrných míst pro využitelné látky z odpadů, i pro vlastní směsné odpady, přinášejí nové impulsy do projektování plánů restruktualizace i do plánů výstavby nových městských území.