Projekt Smíchov City–Jih se představil veřejnosti

V pondělí 14. října 2019 se v prostorách CAMPu (Centrum architektury a městského plánování) uskutečnilo setkání s tvůrci ambiciózního projektu Smíchov City u příležitosti představení rozpracovanosti 2. etapy projektu Smíchov City–Jih.  Na místě současného smíchovského brownfieldu vyroste nová moderní čtvrť plná zeleně.

Na přelomu tohoto roku by měla začít výstavba první části, převážně rezidenční oblasti Smíchov CitySever v oblasti přilehlé k ulici Na Knížecí. Ta na 35 tisících metrech čtverečních pojme zhruba tisícovku bytů, kanceláře nabídnou asi tisíc pracovních míst a funkční parter s množstvím služeb a obchodů. Část budov na severu má stát do roku 2025.

Nyní developer Sekyra Group, světově uznávané architektonické ateliéry a veřejnost tvoří podobu jeho druhé části na opačném konci, kterým je Smíchov CityJih. Zde vznikne multifunkční moderní čtvrť, která bude zahrnovat i novou centrálu České spořitelny, necelý kilometr dlouhou pěší zónu, park a samozřejmě i nový smíchovský terminál se záchytným P+R parkovištěm.

„Na projektu pracujeme, aktuálně se na něm podílí asi stočlenný tým a čtyři architektonická studia. Právě teď je ideální doba, abychom získali zpětnou vazbu od veřejnosti,“ uvedl Leoš Anderle, výkonný ředitel společnosti Sekyra Group, která za přeměnou průmyslové oblasti stojí od roku 1994.

 „Jsem ráda, že se naše městská část od počátku podílí na projektu, který významně změní podobu místa, kterým je dlouhodobě nevyužitý prostor bývalého nákladového nádraží Praha-Smíchov. Výstavba počítá i s vybudováním základní školy, což považuji za nezbytnou součást projektu vzhledem k územnímu rozvoji a k výsledkům demografické studie,“ uvedla Renáta Zajíčková (ODS), starostka Městské části Praha 5. V blízkosti školy mají být dva parky. Anderle uvedl, že u jednoho se zvažuje možnost například letního kina či lesoparku, druhý pak má být zaměřený na aktivní trávení volného času, takže by tam mohl vzniknout skatepark či sportoviště.

 „Vyroste zde zcela nová čtvrť. To je území, kde přibude 10 tisíc nových obyvatel. Musí tomu tedy samozřejmě odpovídat i infrastruktura,“ řekl Tomáš Homola (STAN), místostarosta MČ Praha 5.

Zástupce České spořitelny Martin Matras uvedl, že čtyři budovy centrály budou mít podlažní plochu zhruba 75.000 metrů čtverečních a kromě kanceláří pro zaměstnance budou zahrnovat velkou průchozí pasáž, sál pro hudební a kulturní akce pro 450 lidí a galerii, kde chce spořitelna veřejně vystavit umělecká díla, kterých vlastní na 6000. Firma plánuje také zřízení vzdělávacího centra finanční gramotnosti.

 „Rádi bychom, aby se nový kampus České spořitelny stal jednou z nejotevřenějších firemních budov v Praze. Spořitelní pobočky tradičně představovaly a dodnes představují lokální dominanty v řadě českých měst. Chceme být na Smíchově dobrými sousedy, tak jako se nám to už daří v řadě obcí, v nichž podporujeme komunitní projekty, zaměřené na rozvoj občanské společnosti, nebo programy finančního vzdělávání,“ dodal Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny. Podobu kampusu České spořitelny, kterému bude patřit více než polovina zastavěného území, vtisknou Baumschlager Eberle Architekten a Pavel Hnilička architekti. Nový hotel je dílem Henke Schreieck Architekten a za projektem dalších tří budov stojí studia Tham & Videgård a Schindler Seko Architects.

„Výstavba Smíchov City je pro Prahu zásadní. Nejen rozlohou, ale i způsobem, jakým vzniká. Developeři úzce komunikují s jednotlivými aktéry včetně občanů, a snaží se tak vytvořit novou plnohodnotnou čtvrť, která kombinuje bydlení s dalšími funkcemi. Jedná se o několikafázový projekt, který navíc jako jeden z prvních využívá transformační území Prahy. Realizace Smíchov City by se tak mohla stát předlohou a inspirací k dalším proměnám pražských brownfieldů,“ řekl Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy.

„Zde se kříží jak dráha, tak metro, tak i individuální automobilová doprava. Budou zde cyklostezky, tramvaje,“ uvedl Pavel Richter, zastupitel hl. m. Prahy.

Podobu jižní části určila největší architektonická soutěž v Evropě v roce 2018. Výsledek určila nezávislá porota v čele s architektem Petrem Hlaváčkem složená z odborníků na urbanismus a architekturu, zástupců České spořitelny a developera projektu Smíchov City, Sekyra Group. Do soutěže se tehdy zapojilo 166 architektonických studií.

Vítězem soutěže bylo vyhlášeno sdružení Baumschlager Eberle Architekten (AT) a Pavel Hnilička architekti (CZ), druhým v pořadí Tham & Videgård (SWE), třetím Kleihues+Kleihues (DE), čtvrtým Henke Schreieck Architekten (AT), pátým Atelier Krátký (CZ), na šestém místě se umístil ateliér Kuba & Pilař Architekti (CZ). Pro zajištění architektonické diverzity území byla developerovi pro spolupráci na projektu doporučena součinnost více architektonických ateliérů.

Fáze územního rozhodnutí 2. etapy byla zahájena během podzimu letošního roku, vydání stavebního povolení by pak mohlo přijít přibližně za tři roky. S dokončením výstavby se počítá v letech 2024–2025.

Vizualizace Smíchov City – Jih: