Projekt Czech POINT – vydávání ověřených výpisů z katastru nemovitostí, z obchodního a živnostenského rejstříku

11/12/2007

Oddělení ověřování pravosti podpisů a listin OOS (přízemí budovy ÚMČ Praha 5, nám. 14. října č. 4) od 30.11. 2007 zprovoznilo vládní projekt Czech POINT   (Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál), což znamená, že na jednom místě  lze požádat o vydání ověřených výpisů z katastru nemovitostí, obchodního rejstříku a živnostenského rejstříku. Hledaný výpis z katastru nemovitostí klient musí identifikovat na základě listu vlastnictví, příslušného k.ú., č. parcely, č. popisného domu; v případě bytu v bytovém domě jak č. popisným tohoto domu, tak i bytu. Jediným možným identifikátorem pro získání výpisu z obchodního nebo živnostenského rejstříku je IČ. S jiným, než s tímto údajem, program nedokáže pracovat. U výpisu ze živnostenského rejstříku je možné vydat výpis jen z veřejné části /viz zákon č. 455/1991 Sb., § 60, odst. 3 až 5/, výpis z neveřejné části může nadále poskytovat jen živnostenský odbor. Správní poplatek za výpisy stanoví zák. č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů. Ten podle tohoto právního předpisu činí za každou jednu i započatou ověřenou stranu výpisu 50,-Kč /viz rejstřík k sazebníku – položka 3, písm. d), citovaného zákona/. Od 1. ledna 2008 se poplatek za první stranu zvyšuje na 100,- Kč. Cena za další stránky změněna není. Ověřené výpisy se poskytují k nemovitostem, obchodním společnostem a živnostníkům na celém území ČR. Klienti jsou vždy před vytištěním ověřeného konkrétního výpisu informováni z kolika stran se skládá, tedy i o celkové výši správního poplatku, který budou muset uhradit. V průběhu roku 2008 se předpokládá rozšíření služeb Czech POINTU o další agendy, jako jsou výpisy z rejstříku trestů (pouze na osobu žadatele) a z bodového systému řidičů, resp. přijímání obecných podání občanů. O náběhu na další agendy Vás budeme průběžně informovat.