Prohlášení k ukončení koaliční smlouvy

25/04/2016

25. dubna byla ukončena koaliční smlouva uzavřená mezi kluby politických stran TOP 09, SZ, KDU-ČSL a ČSSD.

Prohlášení starosty MČ Praha 5 Radka Klímy k odstoupení od koaliční smlouvy

Jsem si vědom toho, že každý otřes na radnici vyvolává další vlnu negativního vnímání u veřejnosti. S plným vědomím nepříznivých reakcí jsme však tento krok učinit museli, neboť jsme vázáni slibem voličům a myšlenkou na práci ve prospěch městské části. Další setrvání v již ukončené pravo – levé koalici a „spolupráce“ se Stranou zelených jsou pro nás neobhajitelné a nemožné.

Koalice byla v několika zásadních rozporech, zejména v otázce hospodaření. Levicový neúměrný a neustálý tlak na utrácení peněz a zatěžování rozpočtu není pro TOP 09, coby konzervativní stranu, nadále akceptovatelný.

Stejně tak je pro nás nadále neakceptovatelné vést spory o nesmyslných nákladech stovek tisíc až milionů korun na nekoncepční rozvojové studie a analýzy. Mnoho z takto naplánovaných studií se nám naštěstí podařilo zastavit.

Na druhou stranu postrádáme aktivní činnost v oblasti územního rozvoje směrem ke státní správě. Osobně jsem např. na poslední chvíli v březnu odesílal odvolání proti rozhodnutí stavebního úřadu ve věci výstavby Na Skalce, které měl řešit právě koaliční partner. Jako zásadní nečinnost vnímáme mj. i neustálé zpožďování realizace soutěžního workshopu Na Pláni.

Nehodláme akceptovat ani nesystémové přidělování bytů.

Naším cílem je i nadále: vyrovnaný rozpočet, a to i přesto, že by nebyl dostatečný příliv peněz z privatizace bytového fondu, šetrné nakládání s veřejnými prostředky a dokončení privatizace bytového fondu. Tohoto jsme schopni dosáhnout pouze v středo – pravé koalici.

Za klub TOP 09

Radek Klíma

Prohlášení zastupitelských klubů SZ, ČSSD a KDU-ČSL v zastupitelstvu MČ Praha 5

TOP 09 nám dnes bez předchozích signálů oznámila, že odstupuje od koaliční smlouvy. Tento krok zdůvodnila tvrzením, že při uzavírání koaliční smlouvy byla uvedena v omyl.

SZ, ČSSD a KDU-ČSL berou toto oznámení na vědomí, i když je v hrubém rozporu s uzavřenou koaliční smlouvou. Naším zájmem je především stabilizace politické situace na Praze 5, neohrožení řádného chodu radnice nebo služeb pro občany, proto vyzýváme ostatní politické kluby včetně TOP 09 v zastupitelstvu Prahy 5 ke společnému jednání.

Za klub SZ a ČPS

Tatiana Konrádová