Programové prohlášení Rady městské části Praha 5

22/06/2011

Radní Prahy 5 na svém zasedání v úterý  21. 6. 2011 schválili Programové prohlášení Rady MČ Praha 5 pro volební období 2010 – 2014. Vedení radnice se v dokumentu zavázalo k provedení 161 konkrétních kroků rozdělených do 15 oblastí, které povedou ke zkvalitnění správy Prahy 5 a celkovému rozvoji městské části.

„Společným cílem všech členů rady i jejich koaličních stran je znovu prosadit dobré jméno a prestiž městské části Praha 5 a činit tak v souladu s požadavky všech jejích obyvatel“ uvádí klíčový dokument vládnoucí troj-koalice (TOP 09, ČSSD a VV) starosta MUDr. Radek Klíma. Podle něj se členové rady zavázali k maximální spolupráci v rámci koaliční dohody a k prosazování všech cílů ke zkvalitnění služeb pro občany.

Nová image Prahy 5 – transparentnost

Jedním z cílů vedení radnice je zvýšení transparentnosti dění na úřadě. Občané jsou proto informováni s předstihem o konaných akcích, zasedáních zastupitelstva (která mohou sledovat živě na internetu), nebo dostávají měsíčník Pětka pro vás, který shrnuje dění v městské části. Zvýšení průhlednosti hospodaření radnice pomáhají také audity, které slouží k odhalení zdrojů plýtvání, zejména v oblastech jako administrativa, informační technologie nebo investice. K prověření všech uzavřených smluv z minulého volebního období pomáhá také nově zřízené právní oddělení. Radnice se zavázala zveřejnit všechny uzavřené dodavatelské smlouvy.

Hospodaření a grantová politika

Rada MČ se zavázala přednostně realizovat takové ekonomické kroky, které povedou k vyrovnanému rozpočtu bez nutnosti zapojení výnosů z privatizace a rezervního fondu do hlavní činnosti MČ Praha 5 v budoucnu. Radnice proto spolupracuje také s mezinárodními organizacemi, které rozšiřují možnosti pro financování příslušných oblastí formou čerpání grantů.

Územní rozvoj

V oblasti územního rozvoje je pro radní prioritou respektování demografického vývoje, rozvoj sportovišť, parků a zelených ploch. Mělo by také dojít ke kultivaci a využití břehů Vltavy, například pro účely sportu, odpočinku nebo drobné živnostenské činnosti. Na náplavce na Hořejším nábřeží by tak mohla vzniknout moderní promenáda s možností konání společenských setkání a kulturních akcí.

Doprava – zavedení placených zón

Přetlak automobilové dopravy, kterým Praha 5 podobně jako další oblasti širšího centra trpí, má pomoci vyřešit nový model uspořádání dopravy jak z hlediska dopravy v pohybu (například výstavba Radlické radiály), tak i parkování. Model uspořádání dopravy bude přínosný nejen pro rezidenty, ale neohrozí ani podnikání nebo obslužnost území. Rada podpoří také pěší a cyklistickou dopravu. Za předpokladu souhlasného stanoviska hlavního města Prahy (jako jediného provozovatele zón placeného stání) bude realizován systém parkování dle zpracované studie, tedy zavedením smíšených zón placeného i rezidentního stání. Ve veřejné dopravě dojde také k prodloužení některých tramvajových tratí nebo výstavbě nových železničních zastávek Hlubočepy, Dívčí hrady apod.

Bytová koncepce a správa majetku

Do závazků radních v oblasti správy majetku a privatizace patří zpracování bytové koncepce, která definuje množství bytů, které zůstanou v majetku MČ Praha 5 a které postoupí do privatizace nájemníkům. Veškeré smlouvy  s novými uchazeči o nájemní bydlení a odkup nemovitostí budou transparentní podle jednotných pravidel. Cílem správy majetku je zvýšit jeho rentabilitu, tedy řádně s ním hospodařit dle možností využití a potřeby Prahy 5. K tomu by měla pomoci například nová cenová mapa nájemného nebytových prostor a kontroly užívání pronajímaných ploch.

Školství

Oblast školství zaručuje vzdělávacím institucím podmínky pro zlepšení jejich prezentace, profesní růst pedagogických pracovníků a rozvoj kvalitního školství v městské části.

„Kulturní a sportovní aktivity jsou jedním z nejlepších preventivních nástrojů sloužících k omezení vandalismu, drogové kriminality a dalších negativních jevů ve společnosti. Podpoříme volnočasové aktivity granty, zachováme například areál Pod Žvahovem pro potřeby školství a věnujeme se také optimalizaci sítě mateřských a základních škol“ vyjmenoval některé kroky starosta MUDr. Radek Klíma.

Bezpečnostní politika

Bezpečnost tvoří jednu ze základních priorit Rady MČ Praha 5. Městská policie a Policie ČR má proto podporu ve snaze o navýšení počtu strážníků a policistů a zkvalitnění technického vybavení. Snížit by se měl počet heren a hracích automatů a městská část podporuje také preventivně výchovné akce jak pro děti a mládež, tak pro seniory.

Právě podporou rodin a seniorů nebo kulturou se Programové prohlášení také zabývá. I z těchto důvodů by se v centru Smíchova měla obnovit nonstop lékařská pohotovost. Plné znění Programového prohlášení Rady MČ Praha 5 si můžete stáhnout níže.

Přílohy ke stažení