Přijďte a zažijte Slovensko v Praze

Máte rádi tradiční brynzové halušky? Jestli je vaše odpověď ano, tak určitě navštivte ,,Slovenské dni v Prahe”, které budou probíhat od středy 25. září 2019 do čtvrtka 26. září 2019 na pěší zóně Anděl. Nad akcí převzal záštitu místostarosta Lukáš Herold (ODS).

V rámci bohaté prezentace slovenských regionů, budete moci ochutnat tradiční slovenské speciality jako noky, lokše, skalický trdelník, bratislavské rohlíky, sýrové speciality, slovenský hotdog, rybízové víno, pivo z malých pivovarů, víno skvělých slovenských vinařů a tatranský čaj – Tatra Tea. Ze Slovenska přijede široké zastoupení z cestovního  ruchu – hlavním partnerem je hlavní město Bratislava a Bratislavský region. Hlavním partnerem za českou stranu je MČ Praha 5. Svou aktuální nabídku představí Košický či Žilinský region, přijedou i zástupci z Vysokých Tater, Oravy, Spiše, Pienin, Středního Slovenska, Horehroní, Novohradu i Podpoľaní, nebude chybět ani jižní Slovensko zastoupené Žitným Ostrovem a dunajskem. Nakoupit si budete moci slovenskou keramiku od paní Renatky Hermysové, “panenky se šustí” od Mařenky Katušové, nebo fujaru či bič od Martina Brxy. Koupit si budete moci i designové slovenské ponožky od firmy Fusakle a mnoho dalších slovenských produktů. O slovenský hudební program se postarají slovenští interpreti a jejich kapely – Kouzelné ostruhy, Medial Banana, Malal a vyvrcholením programu bude Polemic – ten vystoupí na svůj hodinový koncert dne 25.9. od 19:00 hod.

 

Souběžně s akcí bude probíhat i vernisáž výstavy pod názvem “Cesta ke svobodě”. Výstava bude po skončení “Slovenských dní v Prahe” přesunuta před kostel sv. Václava naproti úřadu MČ Praha 5, kde setrvá až do 17. listopadu. Jedná se o venkovní výstavu, která představí soubor 17 velkoformátových fotografií, které budou instalovány na panely. Autorkou fotografií je Zuzana Mináčová, slavná slovenská fotografka, která jako dítě přežila Osvětim, tím předčasně dospěla a začala se věnovat fotografování. Od roku 1993 žije v Praze, do dějin fotografie se výrazně zapsala reportážními filmovými fotografiemi a stejně tak i fotografiemi uměleckými či angažovanými, např. cyklem Návštěva, který vznikl jako odezva na okupaci Československa sovětskými vojáky v r. 1968. Výběr fotografií na výstavu pod názvem “Cesta ke svobodě” by měl být inspirací hlavně pro mladé lidi a k zamyšlení, že cesta k listopadu 1989 nebyla jednoduchá, a zároveň má být poukázáním na to, jaké nové možnosti nám tento rok přinesl.