Prevence kriminality na MČ Praha 5

03/12/2008

MČ Praha 5 zažádala o státní účelovou dotaci Krajský program prevence kriminality na rok 2009. Cílem projektu je poskytnout občanům MČ Praha 5 široký program prevence, který bude zaměřen na všechny občany formou informací a publikací a dále pak na rizikové skupiny občanů, především na takové skupiny, jejíž členové se mohou pravděpodobně stát obětí trestného činu – senioři, hendikepovaní lidé nebo matky s dětmi. Hlavním cílem projektu je snížit riziko, které v souvislosti s trestnou činností občanům a vytipovaným skupinám hrozí.

„Považuji bezpečnost obyvatel i návštěvníků Prahy 5 za jednu z nejdůležitějších priorit. Zlepšení situace chceme dosáhnout nejen zkvalitněním spolupráce s Policií České republiky a Městskou policií, ale i aktivní prevencí a širokou nabídkou volnočasových aktivit pro děti a mládež,“ informoval starosta městské části Milan Jančík.

Jádrem projektu Prahy 5 bude série tématických měsíců, v nichž se budou prezentovat riziková témata, jež trápí občany městské části. Akce budou produkovány v úzké spolupráci s OŘ Městské policie Praha 5, Policií ČR Praha II, příslušnými odbory ÚMČ, základními školami, kluby seniorů, neziskovými organizacemi působícími na Praze 5 a dalšími subjekty; řídit a koordinovat celou činnost bude předseda Bezpečnostního výboru ZMČ Praha 5.

„Zúčastněné subjekty se budou také podílet na přípravě tiskovin, letáků a obsahu webových stránek; témata měsíců budou rovněž reflektována v radničním časopise Pražská pětka. Program každého měsíce bude specifický. Důležitou součástí budou besedy, outdoorové akce určené pro rodiče s dětmi, prezentace práce městské policie a Policie České republiky na území MČ Praha 5,“ vyjádřil se předseda bezpečnostního výboru Milan Kudrys.

Občané by se rovněž měli aktivně poznat s příslušným strážníkem městské policie, který působí v jejich okrsku; prolomení komunikačních bariér by tak posílilo důvěru občanů a podpořilo jejich ochotu aktivně se zabývat otázkou veřejného pořádku.

V rámci celoročního programu bude zajištěna prezentace na webových stránkách MČ Praha 5 a pravidelné informování v měsíčníku Pražská pětka. Její součástí je literární a výtvarná soutěž s tématem prevence kriminality určená pro děti ZŠ. Na počátku projektu bude připravena rovněž anketa (vyhodnocena v prosinci), která by měla odrážet postoje občanů. Záměrem projektu je i vytvoření série publikací určené jednotlivým ohroženým skupinám, v nichž budou jednoduchou a srozumitelnou formou vytvořeny návody, jak se chránit před kriminálním chováním a co dělat v případě, že se jedinec již stal obětí zločinu.