Představitelé e-aukce odpovídali v rámci besedy na otázky občanů

16/05/2013

V úterý 14. května proběhla na půdě radnice beseda s pořadateli e-Aukce elektřiny a plynu a občany Prahy 5. Městská část se rozhodla nabídnout občanům možnost snížení finančních nákladů na domácnost v podobě vyjednání nových smluv s vítězným dodavatelem.

Zástupci pořadatele, společnosti eCENTRE, představili občanům fungování e-Aukce, která zaznamenala úspěch např. v Říčanech nebo v Praze 6. Aukce umožňuje snížení cen díky sdružení více odběratelů a nabídkám několika různých dodavatelů.

Jsme svědky stálého zdražování a rostoucích nákladů na energie, což přináší další nárůst zatížení našich domácích rozpočtů. Do cen elektřiny se například promítly náklady na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, tedy dotace pro majitele fotovoltaických elektráren. Běžný občan nebo komunální politik nemá příliš mnoho možností toto ovlivnit. Přesto jsme aktivně hledali cestu, jak lidem pomoci snížit náklady a ulevit jejich rodinným financím. Každý, kdo má selský rozum ví, že čím více komodity nakupuji, tím lepší cenu od prodejce dostanu. Uspořádání aukce, do které se zapojí stovky lidí, představuje cestu, jak doslova donutit prodejce na trhu nabídnout nižší cenu, neboť si vzájemně konkurují a zvítězit v aukci může jen jeden,” shrnul v úvodu základní principy projektu starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený.

Více informací se občané mohou dozvědět na praha5.cz nebo na kontaktních místech:

• Infocentrum Štefánikova
  • Poliklinika Barrandov
  • ZŠ Tyršova

Zde také probíhá od 6. do 31. 5. sběr podkladů potřebných k účasti v e-Aukci.

Reportáž z besedy můžete zhlédnout také na radničním televizním kanále TVP5.

Nejčastější dotazy, které na besedě zazněly:

Je účast v aukci pro obyvatele nějakým způsobem zpoplatněna?

Ne, obyvatelé nehradí žádné poplatky. Aukce je pro občany zcela zdarma.

Proč aukci pořádá právě tato společnost (eCENTRE)? Proč aukci nepořádá přímo Praha 5?

eCENTRE disponuje zkušenostmi a personální kapacitou, která je nutná pro poradenství občanům a sběr podpisů. Vyhodnocení stávajících smluv domácností a výběr těch, pro které je účast vhodná, je práce pro odborníky.

Kolik domácností se musí k aukci přihlásit, aby se dosáhlo očekávané snížení cen?

Čím větší bude počet domácností a objem poptávané energie, tím nižší ceny je možné dosáhnout. Zájem mají i občané z okolí Prahy 5, kterým jsme umožnili se do aukce přidat.

Má aukce nějaká rizika pro účastníky?

Účastníci aukce mají reálnou šanci ušetřit až desítky procent nákladů na elektřinu a plyn. Pokud by vítězná nabídka pro ně nebyla výhodná, nemusí ji akceptovat. Dodavatelé využívají toho, že lidé sledují pouze růst účtované ceny na fakturách, smlouvy běžně nezkoumají, protože je to pro ně příliš složité. Díky tomu často nevědí, že by mohli pouhou změnou dodavatele ušetřit až stovky korun měsíčně. Analytici nepředpokládají, že by v krátkodobém horizontu 2 let, po který se účastníci aukce k vítězné nabídce zavazují, došlo k nějakému rapidnímu propadu cen elektřiny a plynu na trhu, tedy že by nová nabídka přestala být tolik výhodná. Po uplynutí této doby mohou lidé dodavatele opět změnit, například se zúčastnit další aukce.

Co když dodavatel lidem změní podmínky a cenu nedodrží?

Podmínkou účasti dodavatele v aukci je smluvní závazek, že podmínky v aukci nastavené dodavatel zachová. Cena tedy bude pevně daná a nelze ji změnit.

Mohou se přihlásit i podnikatelé?

Ano, počítáme i s účastí podnikatelů.Zejména majitelé restaurací a různých provozoven mají také šanci si výrazně snížit náklady.

Co když odeberu méně plynu a elektřiny, nehrozí mi za to postih?

Dodavatelé před aukcí musí akceptovat zadávací podmínky, které obsahují různé garance, mimo jiné  i garanci nezvyšování ceny po dobu trvání smlouvy a 100% garanci tolerance odběru, což znamená, že pokud lidé odeberou méně elektřiny nebo plynu, než v minulém roce, není to problém.

Pokud nedojde ke snížení ceny oproti stávajícímu dodavateli, nebo dojde ke snížení ceny pouze u elektřiny nebo pouze u plynu, musí obyvatelé uzavřít smlouvy s vítěznými dodavateli?

Nikoliv. Pokud by cena vysoutěžená v e-Aukci byla vyšší, než je stávající cena klienta, klient není povinen uzavírat smlouvu s novým dodavatelem

Pokud dojde ke snížení ceny pouze u jedné komodity, může klient uzavřít jen smlouvu na danou komoditu. Smlouvy na dodávky jednotlivých komodit jsou na sobě naprosto nezávislé.

Mohou se obyvatelé účastnit e-Aukce, když mají uzavřenou smlouvu na dobu určitou, např. do dubna 2014?

Ano, mohou, elektronická aukce je realizována na období 2 let a tito uživatelé se tedy mohou k odběru připojit po uplynutí jejich stávající smlouvy, a to na dobu zbývající. Po uplynulých dvou letech bude opětovně vyhlášena e-Aukce.

V jakém termínu bude možné začít s odběrem energií od nových dodavatelů?

Termíny zahájení odběru od vybraných dodavatelů záleží na výpovědních lhůtách smluv stávajících dodavatelů. U každé domácnosti budou tedy různé. Standardně bývá výpovědní lhůta 3 měsíce. V takovém případě, když bude výpověď podána do konce března, může dodávka od nového dodavatele na základě nové smlouvy začít od července.

Proč musím eCENTRE předávat kopii smlouvy a ročního vyúčtování?

Chceme občanům pomoci s jejich náklady, proto nejdříve potřebujeme vědět, jaké jsou a proto je důležité, abychom od občanů dostali vyúčtování za 12 měsíců. Smlouvu s dodavatelem potřebujeme, abychom věděli, kdy a jak se dá případně vypovědět a jaké jsou další podmínky smlouvy. Zajišťujeme občanům 100% administrativní servis, což znamená, že s novým dodavatelem vyřídíme veškeré náležitost a lidé se nebudou muset přechod k novému dodavateli zajišťovat sami.

Kde mohou obyvatelé zjistit, na jak dlouhé období mají uzavřenou smlouvu se stávajícím dodavatelem, pokud to není z jejich smlouvy zcela zjevné?

Stačí přijít na jedno ze tří kontaktních míst a poradit se s pořadateli aukce, kteří mohou informaci zjistit od stávajícího dodavatele.