Pražský pohár v běhu na lyžích už zná své vítěze

02/02/2017

Spolupořadatelem akce byla městská část Praha 5, starty probíhaly postupně během celého odpoledne a podvečera v upraveném skiparku areálu dostihového závodiště ve Velké Chuchli. Akce se konala 1. 2. 2017.

Záštitu nad akcí převzali starosta Prahy 5 MUDr. Radek Klíma (TOP 09) a Bc. Lukáš Herold (ODS).

Vítězství v hlavním závodě na 5 km se dočkal po dvou druhých místech v minulosti nyní především laufař Daniel Máka. Přitom v cíli byl nejprve čtvrtý, ujel o jedno kolo navíc… „Jel jsem, co to šlo. Závodím především pro radost, proto si vybírám zajímavé závody. Měl jsem cestu do Prahy a tak jsem nemohl chybět,“ říkal člen Atlas Craft teamu z Vrchlabí a také mistr světa v nordixu, skikrosu na běžkách, z Davosu 2010.

Nedávno se vrátil z desetidenního putování po Číně, kdy stihl tamější verzi Vasova běhu a Tour de ski. „Mám dvacet tisíc kilometrů v letadle a pět tisíc v autobuse, docela náročný, ale forma je,“ usmíval se syn bývalého účastníka olympiád v severské kombinaci. „Rychlé intervaly a bruslení se taky hodí, i když teď mířím hlavně na delší závody na klasiku. Jizerskou 50 do čtyřicítky a Vasák do stovky,“ prozradil nejbližší plány.

Mezi ženami byla nejlepší 17letá Anna-Marie Hejná z Prahy, členka Silvini Madshus teamu, jedenáctá v absolutním pořadí, která porazila horalky, lomnickou Dominiku Hanušovou i harrachovskou Agátu Svobodovou.

Na téměř půl metru vysokém sněhovém podkladu mají pořadatelé téměř 750 metrů dlouhý, dostatečně široký, ale i zajímavě členitý okruh. Denně je dostupný pro veřejnost od 8 do 20 hodin i s umělým osvětlením a šatnami zdarma. V neděli se tu chystá další zde už tradiční akce, kryathlon, kombinace plavání v ledové Vltavě, běhu a běžek.

„Potěšily mě teď hlavně ty děti,“ pochvaloval si šéf organizačního týmu Martin Dvořák. Závodilo jich přesně 83 od čtyřletého Daniela Němce až po čtrnáctileté naděje na tratích 750 a 1500 m klasickým stylem. Na trať je vyslala v roli startérky olympijská vítězka a mistryně světa Kateřina Neumannová. Už tohle byla přece pořádná motivace!

Mezi dospělými „bruslaři“, kteří vyráželi intervalově na sedm okruhů, se objevila řada zajímavých postav. Hned s číslem 1 to byla 82letá Natálie Slabá, původem z Moskvy, která se i požehnaném věku připravuje na Jizerskou 50. A na trati vydržela ze všech nejdéle… Pak třeba Adam Samec a Eva Lesová, zrakově postižení sportovci s vodiči s mikrofonem. S úctou je objížděli i Tomáš Ježek, trenér kanoistické reprezentace maratonců, Dušan Erbs, mistr světa v canicrossu, Radek Laciga, známý a zkušený orienťák, nebo Ondřej Teplý, havajský Ironman. A to ještě chyběla třeba biatlonová reprezentantka Lucie Charvátová, která o víkendu onemocněla na mistrovství Evropy.