Pražské přívozy po zimě opět brázdí Vltavu

08/04/2009

Po zimní technické přestávce vyjely 1.4. 2009 opět přívozy na své pravidelné linky. Cestující tak budou moci opět využít této praktické dopravy. O její oblíbenosti svědčí více než 75.000 pasažérů, které tyto dvě linky přepravili v roce 2008 za pouhé tři měsíce provozu.

„Ukázalo se, že se přívoz stal významným komunikačním prostředkem, který zajistil pro pěší, imobilní občany, rodiče s dětskými kočárky a cyklisty plně bezbariérové alternativní propojení pravého a levého břehu Vltavy mezi naší městskou částí Praha 5 se sousedními městskými částmi,“ řekl starosta MČ Praha 5 Milan Jančík. „Lodní přeprava mezi Slovanským, Dětským a Střeleckým ostrovem, přezdívaná „ŽELVA“, fungovala kolem poloviny 20. století a byla také velmi oblíbeným dopravním prostředkem,“ dodává.

Přívozy zřídily radnice Prahy 5, 2 a 1 společně s MHMP. Pro velký zájem ze strany veřejnosti se v letošním roce plánuje jejich provoz prodloužit na celoroční. Obě linky jsou součástí PID, lze na nich tudíž využít běžnou nebo časovou jízdenku. Naopak nelze využít nepřestupních a SMS jízdenek. Jízdní kola a kočárky jsou přepravovány zdarma.

Přívoz P4 spojuje oba vltavské břehy a všechny centrální ostrovy mezi mostem Legií a Jiráskovým mostem. Trasa vede z přístaviště Hollar na Smetanovo nábřeží, Střelecký, Dětský a Slovanský ostrov. Vyplouvá každých 20 minut, člun má kapacitu 11 pasažérů.

Přívoz P5 vyplouvá od Jiráskova mostu ke Smíchovské pláži u botelu Admirál, na Výtoň, Císařskou louku. Na této lince jezdí loď Blanice, která má kapacitu 50 osob a vyplouvá jednou za 30 minut.