Praha se začala připravovat na první povodňový stupeň

05/03/2009

Vzhledem k vzestupu hladin na Sázavě a dalších tocích a předpovědi počasí přijímá Praha v souladu s povodňovým plánem města opatření odpovídající očekávanému dosažení prvního povodňového stupně (1. SPA). Ten není vyhlašován, nepředstavuje žádné ohrožení, ale vyžaduje přijetí stanovených preventivních opatření.

V současné době je průtok v Praze na Vltavě 402 m3/s, do zítřka, 6. března 2009, do 9.00 hodin bude průtok udržován do 450 m3/s. Během pátečního dopoledne by měl nastat 1. SPA (466 m3/s) a předpokládá se zvýšení průtoku Prahou na 550 až 600 m3/s.

Dnes do večerních hodin proto budou vyklizeny náplavky a město technickými opatřeními a trvalou ostrahou zajistí, aby zůstaly volné i zítra. Magistrát hl. m. Prahy upozorňuje na tuto uzávěru především řidiče a provozovatele zařízení na náplavkách a žádá je o pochopení. Uzavírky jsou i v jejich zájmu.

Jedná se o náplavky na Praze 1 a Praze 2 v úseku od nábřeží Ludvíka Svobody po Výtoň, dále o náplavku na Praze 5 v úseku U loděnice (nad Palackého mostem).

Zítra, 6. 3. 2009, v 9.00 hodin budou uzavřena protipovodňová vrata na Čertovce a zastavena lodní doprava před a za Prahou. V hlavním městě Praze bude lodní doprava bez omezení.

Upozorňujeme, že vzhledem k vývoji situace na vodních tocích a nádržích může dojít k uzavření Čertovky i dříve.