Praha 5 zprovoznila seniorská sportoviště

17/05/2013

Nová sportoviště (nejen) pro seniory slavnostně otevřeli zástupci MČ Praha 5 v polovině května v horní části parku Sacré Coeur a na sídlišti Barrandov poblíž ulice Lohniského.

Obě hřiště byla postavena za finanční podpory hlavního města Prahy v rámci Celoměstských programů na podporu sportu a tělovýchovy.

„Získat finance je všeobecně obtížné, naše oddělení řízení projektů muselo vyřídit mnoho nezbytné administrativy. Ale jsem ráda, že nám pražský magistrát nakonec vyhověl a věřím, že se obě hřiště budou občanům líbit,“ uvedla na slavnostním otevření sportoviště v parku Sacré Coeur zástupkyně starosty JUDr. Naděžda Kratochvílová.

Hřiště jsou řešena jako systém cvičebních prvků doplněných srozumitelnými návody, které umožňují uživatelům přizpůsobit cvičení svojí kondici a fyzickým schopnostem. Na některých prvcích si mohou tělo protáhnout i lidé na vozíku!

„Při cvičení je využívána vlastní váha těla cvičence pro získání větší síly, ohebnosti a rovnováhy. Cvičební prvky jsou tedy ideální především pro seniory,” sdělil starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený. „Navíc lokalita parku Sacré Coeur je kouzelná a cvičit s výhledem na Prahu je něco fantastického,“ dodal starosta.

Instruktoři poradí se cvičením

Starostova slova podpořil i radní Michal Šesták: „Sportovní aktivita je úžasná věc, člověk přijde na jiné myšlenky. Já bych doporučil všem občanům Prahy 5, aby se sportu v rámci svých časových a fyzických možností věnovali. Je moc příjemné, že vznikl tento projekt seniorských hřišť. Navíc se na nich nabízí příležitost seznámit se s dalšími aktivními lidmi všech věkových kategorií.“

Pro sportující seniory zajistila Praha 5 asistovaná cvičení s odbornými trenéry a se základním občerstvením. Instruktoři pomohou vysvětlit účastníkům cvičení, jak cvičební prvky využívat vzhledem ke svým pohybovým možnostem, čímž se předejde případným zraněním.

„Důležité je se před samotným cvičením trochu zahřát a protáhnout, aby svaly byly připravené na jednotlivé cviky,“ radí cvičitelka Renata Koehlerová. „Začínat by se vždy mělo s lehčími cviky nebo zátěžemi, ale s ohledem na věk a tělesnou kondici cvičence záleží na něm samotném, s jakou intenzitou bude nakonec cvičit a na jakých prvcích.“

Hřiště jsou volně přístupná po celý rok a jejich využití bude záviset především na panujících klimatických podmínkách.

„O obě hřiště se budou pravidelně starat naši pracovníci údržby, nicméně bych rád požádal občany o spolupráci. Budou-li na cvičištích rozházené například odpadky, nechť neprodleně kontaktují radnici, zajistíme úklid nepořádku,“ požádal zástupce starosty Jaroslav Nedvěd.

Termíny cvičení s instruktory

Hřiště pro seniory park Sacré Coeur: středa od 10:00, a to 5., 12., 19. a 26. 6.

Hřiště pro seniory Barrandov: čtvrtek od 10:00, a to 6., 13., 20. a 27. 6.