Praha 5 založí komunální akciovou společnost

31/01/2014

Zastupitelé městské části Praha 5 schválili dne 30. 1. 2014 založení komunální akciové společnosti pro účely správy nemovitého majetku a zabezpečování vybraných komunálních služeb, kde by městská část Praha 5 byla 100% vlastníkem.

Vedení městské části Praha 5 dospělo na základě informací, které má k dispozici, k závěru, že je za účelem razantního snížení nákladů, zvýšení kvality poskytovaných služeb a dosažení plné transparentnosti a právní konformity nezbytné převést dosud dodavatelsky (externě) zajišťované činnosti:

• Správu nemovitého majetku MČ P5
  • Úklid, údržbu a čištění chodníků a komunikací na území MČ P5
  • Údržbu zeleně na území MČ P5
  • Zajišťování svozu odpadků a údržby odpadkových košů na území MČ P5
  • Ostatní činnosti související se správou veřejných prostranství na území MČ P5

pod interní zabezpečování a k tomu účelu zřídit komunální akciovou společnost, tj. akciovou společnost založenou a 100 % vlastněnou Městkou částí Praha 5  – Komunální služby MČ Praha 5, a.s.

Vedení Městské části Praha 5 je, na základě vlastních analýz a na základě výsledků studie proveditelnosti přesvědčeno, že založením společnosti Komunální služby MČ Praha 5, a.s., která by převzala veškeré výše uvedené činnosti (jež by v maximálním rozsahu zabezpečovala vlastními interními kapacitami) je zcela reálné dosáhnout minimálně 10 % úspory ročních nákladů (cca 5,8 mil. Kč) proti současnému stavu externího zabezpečování daných činností (služeb).

„Vznik Komunální společnosti přinese nejen okamžité zlepšení kvality služeb, které nájemníci našich bytů očekávají, ale rovněž provozní úspory v řádu milionů korun, které se významně projeví v míře návratnosti investovaných prostředků,“ řekl starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený (UNP).

Krátkodobé i strategické cíle, jež sleduje Městská část Praha 5 založením komunální společnosti, jsou především tyto:

1. Racionalizace – úprava nákladů minimálně při zachování rozsahu a kvality

Vedení Městské části Praha 5 bylo upozorňováno na vysoké náklady na správu nemovitostí a některé komunální služby. Na základě těchto upozornění byly zpracovány interní analýzy, které potenciál zefektivnění potvrzují.

2. Dosažení vyšší míry kontroly nad nákupem vstupů a vlastním zabezpečováním realizovaných aktivit

Nejvyšší a nejsilnější míru kontroly získá MČ Praha 5 nad nákupem vstupů a vlastním zabezpečováním komunálních aktivit tehdy, bude-li tyto činnosti plánovat a kontrolovat ve vlastním 100 % ovládaném subjektu.

3. Zvýšení kvality poskytovaných služeb

Vedení Městské části Praha 5 bylo upozorňováno na nespokojenost nájemníků se současným stavem správy bytového fondu. Společnost Komunální služby MČ Praha 5, a.s. by měla přispět ke zvýšení kvality poskytovaných služeb ve správě nemovitostí, úklidových službách, údržbě zeleně a dalších aktivitách.

„Tím hlavním důvodem, který nás vedl k založení nové městské akciové společnosti, je spokojenost a pohodlí našich občanů,“ dodal starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený (UNP).

4. Transparentnost zadání komunálních služeb a právní konformita

Historické zadání služeb správy nemovitého majetku neproběhlo transparentním způsobem, které skončilo nepřehledností smluvních vztahů. Převedení těchto aktivit pod Komunální společnost MČ P5, a.s. definitivně řeší tento významný právní nedostatek.

5. Potenciál komerčního rozšíření provozovaných aktivit

Zřízení komunální společnosti vytváří předpoklady pro poskytování komunálních služeb i dalším externím odběratelům, z nichž je reálné dosáhnout dodatečné tržby s prokazatelným ziskovým potenciálem a zároveň i ve vyšším rozsahu využít vlastní kapacity a umořit fixní náklady.

6. Organizační změny v činnosti Úřadu Městské části Praha 5

Zřízení komunální společnosti Komunální služby MČ Praha 5, a.s. bude nutně znamenat významné personální změny (úspora mzdových nákladů) ve struktuře zaměstnanců Úřadu MČ P5 a změny v agendách a procesech úřadu. Primárně je zamýšleno, aby vhodní a perspektivní zaměstnanci byli převedeni do struktury komunální společnosti.

Model správy nemovitého majetku prostřednictvím akciové společnosti ve vlastnictví příslušné městské části je již v rámci některých městských částí hlavního města Prahy dlouhodobě používán (např. MČ Praha 3 a MČ Praha 14) jako efektivní nástroj k zajišťování vlastních potřeb.

Poznámka pro editory:

Společnost Komunální služby MČ Praha 5, a. s. začne prakticky fungovat ihned po svém založení s postupným přebíráním jednotlivých aktivit ve II. pololetí roku 2014 tak, aby byla v maximálním možném rozsahu plně funkční počínaje rokem 2015, její základní kapitál bude 5 mil. Kč