Praha 5 zahájila svou dosud největší investici do výstavby seniorských bytů

06/08/2019

Právě byla zahájena komplexní rekonstrukce kulturní památky Raudnitzova domu v Hlubočepích, který bude přestavěn na dům pro seniory.

„Praha 5 se nachází na chvostu mezi pražskými městskými částmi, co do počtu seniorských bytů. Dosud město spíše byty rozprodávalo, než stavělo. Tak, například odprodej Ženských domovů s 900 obytnými místnostmi naší městkou částí v roce 2002, byl proveden naprosto proti logice rozvoje pětky. Raudnitzův dům je prvním ze tří bytových komplexů pro seniory, které v tomto volebním období plánujeme realizovat,“ říká radní pro investice Štěpán Rattay (Piráti).

Přestavba domu probíhá v režimu „Design a build“ tj.  „Navrhni a postav“, kdy v první fázi musí vysoutěžený zhotovitel, sdružení firem POHL cz, a.s. a AQUASYS spol s r.o. zpracovat projektovou dokumentaci pro provedení stavby a může zahájit práce pro přípravu stavby. Po odsouhlasení projektu investorem může být započata samotná realizace díla. Pátá městská část se rozhodla tento historicky cenný objekt umístěný na kraji parku mezi vzrostlými stromy přestavět na 26 bytových jednotek, a to včetně zázemí pro pečovatelskou a zdravotnickou službu. V rámci rekonstrukce bude dále vystavěna ordinace lékaře, společenský sál, zimní zahrada, nový výtah a kuchyně.

„U projektantů oceňuji šetrný přístup k architektonickým interiérovým prvkům jako jsou teraco, historické dlažby nebo členěných oken v interiéru domu. Vnímáme také, že v dnešní době je nezbytné naučit se efektivněji hospodařit s užitkovou vodou. V objektu je proto navržen systém dvou akumulačních nádrží, který pojme až 70 mdešťové vody k dalšímu využití.“ dodává Rattay.

Předpokládané celkové náklady této investice jsou 137,1 mil. Kč. Odbor majetku a investic současně zpracovává projektovou dokumentaci pro uskutečnění druhé fáze výstavby seniorských bytů v Hlubočepech. Ten bude vybudován na místě bývalého zdravotnického zařízení, které se nachází právě nedaleko Raudnitzova domu.

O připravovaném projektu rekonstrukce Raudnitzova domu jsme psali například ZDE.