Praha 5 žádá přehodnocení dopravních opatření na Plzeňské ulici

30/09/2009

Rada MČ Praha 5 se rozhodla na svém zasedání nesouhlasit se současným dopravním režimem v ulici Plzeňská. Preferenční dopravní opatření MHD realizované podle požadavku Dopravního podniku hl. m. Prahy a schválené odborem dopravy MHMP prodloužilo vyhrazený pruh ulice Plzeňské v úseku Práchnerova – Pod Kotlářkou v délce 1350 m. Vzhledem k již zprovozněnému úseku mezi ulicemi U Trojice a Práchnerova v roce 1999 se celkový vyhrazený úsek prodloužil na 2300 m.

„Domníváme se, že tato opatření je možná udělat až ve chvíli, kdy bude vyřešena doprava v rámci celého města. Bez dokončení velkých infrastrukturních staveb, jako je vnější okruh Prahy, jehož stavba právě probíhá mezi Slivencem a Jesenicí, a zároveň bez dokončení radiálního systému v rámci celého města, není tento stav na Plzeňské ulici vůbec dobrý,“ vyjádřil se k situaci starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.

„Ukazuje se, že vliv na individuální dopravu byl tak vysoký a tak nepředvídaný, že požadujeme, aby funkčnost tohoto prodloužení byla znovu zanalyzována a řešena,“ upřesnil radní pro dopravu Vojtěch Zapletal.

V současné době zaznamenává městská část Praha 5 reakce ze strany občanů negativně posuzujících zhoršení dopravní situace především v místech napájecích křižovatek na tuto sběrnou komunikaci a na prodloužení průjezdních časů individuální dopravy v preferovaném úseku. Negativní vliv má toto opatření na komunikační síť i v širších dopravních vztazích. Z těchto důvodů jsou představitelé městské části přesvědčeni o nutnosti zpracovat analýzu současného stavu a dalším hledaní možnosti řešení, například změnou linkového vedení autobusové linky číslo 167 od Motolské nemocnice do stanice metra B Nové Butovice.