Praha 5 vyzvala magistrát k projednání regulace parkování na Smíchově

17/12/2013

Rada městské části Praha 5 vyzvala na svém úterním zasedání Magistrát hlavního města Prahy k neprodlenému projednání a schválení návrhu regulace parkování v Praze 5, který městská část předložila již na konci října. Dlouhodobá nečinnost TSK i jejího zřizovatele výrazně komplikuje zřízení vyhrazených parkovacích stání, které mělo pomoci vyřešit dopravní situaci na Smíchově od března roku 2014. První parkovací karty měly být občanům Prahy 5 bezplatně vydávány již v druhé polovině prosince, chybějící stanovisko magistrátu to však zcela znemožnilo.

„Poté, co Magistrát hlavního města Prahy v čele s primátorem RNDr. Tomášem Hudečkem (TOP 09) není již několik let schopen realizovat téměř připravený projekt zavedení zón placeného stání, rozhodly se některé městské části, včetně Prahy 5, řešit situaci samy. V reakci na tento krok ovšem někteří členové vedení MHMP přispěchali se sliby urychleného „testování“ dlouze slibovaného celopražského systému. Zatímco dopravní odborníci hovoří v souvislosti se spuštěním testovacího provozu v nejbližších měsících jako o nereálných slibech, návrhy Prahy 5 jsou účelově odkládány a leží na Magistrátu a TSK už téměř dva měsíce bez jakékoli reakce.  Slibů a záměrů jsme už slyšeli víc než dost, proto vyzýváme primátora Hudečka a Magistrát hlavního města Prahy, aby konečně konali, “ uvedl starosta páté městské části Ing. Miroslav Zelený (UNP).

Rada Prahy 5 schválila návrh starosty M. Zeleného na zavedení vlastního řešení regulace parkování na Smíchově a v jeho okolí již 22. října 2013. Návrh řešení Prahy 5 počítá s poskytováním parkovacích míst pro rezidenty i místní podnikatele zdarma. Vyřešení dlouhodobého nedostatku parkovacích míst bude navíc mnohem levnější, než původní varianty využívající parkovací automaty.

• Omezení parkování pouze v dopravně nejvytíženějším území Prahy 5
  • Karty zdarma nejen pro rezidenty a místní podnikatele, ale i pro všechny občany Prahy 5
  • Nízké náklady na spuštění a provoz
  • Návrh vychází z původního návrhu regulace v rámci celoměstského plánu
  • Rychlost a jednoduchost umožňující efektivně systém upravovat či rozšiřovat dle potřeb občanů
  • Systém bez parkovacích automatů

Obyvatelé Prahy 5 žijící mimo parkovací zóny zaparkují bez problémů také

„I když je naší prioritou zajištění parkování pro občany Prahy 5, náš návrh řešení v uvedené oblasti je připraven tak, aby zůstal prostor i pro nerezidenty z daných ulic a volné parkování,“ uvedl starosta Miroslav Zelený (UNP).

V některých ulicích vznikne prostor vyhrazených stání pouze pro tamní obyvatele, který ale pomocí dopravního značení umožňuje mezi 6. a 8. hodinou ráno zaparkovat vozům zásobování. Druhou skupinu budou tvořit ulice, kde jsou vyhrazená stání pro všechny obyvatele celé Prahy 5, kteří tak budou moci na Smíchově pohodlně zaparkovat, aniž by museli složitě hledat místo. Parkovací karty získají obyvatelé městské části za rovných podmínek jako obyvatelé dotčených ulic, tedy zdarma. Třetí oblastí jsou volná parkovací místa, která zůstanou zachovány a k dispozici pro všechny řidiče.

Návrh regulace parkování se v současnosti týká centrální části Prahy 5, tedy Smíchova, konkrétně v oblasti zhruba od Újezdu po Lihovar. Dotčené území je ohraničeno levým břehem Vltavy, ul. Vítěznou, Újezd, ul. Rošických, části ul. Holečkova po ul. Drtinovu, ul. Drtinova, ul. Kartouzská, ul. Radlická (východní strana), ul. Dobříšská, ul. Strakonická, levý břeh Vltavy (viz plánek níže). Tzv. „regulované území“ je možné vzhledem k nenáročnému zavádění (výhoda absence parkovacích automatů) dále rozšiřovat na základě připomínek občanů.