Praha 5 uvolnila na likvidaci sněhu mimořádné finance

08/12/2010

Rada MČ Praha 5 se rozhodla nad rámec svých zákonných povinností a přes relativně velkou finanční náročnost zajistit zmírnění dopadů většího přívalu sněhu v rámci finančních možností městské části. Byla zajištěna pohotovostní rezerva posypového materiálu a pohotovost pro zajištění mimořádného úklidu sněhu ve zvlášť závažných případech. Na tuto službu byly vyčleněny prostředky ve výši cca 3,5 mil Kč. V současné době vedení radnice zvažuje další možnosti, jak podpořit odstraňování následků sněhových kalamit.

„Je potřeba okamžitě řešit obtížnou situaci se zimní údržbou na Praze 5. Chtěl bych také poděkovat za sebe i za radnici všem občanům a také organizacím, které se zapojily do úklidu sněhu a tím pomohly v současné době ke zlepšení situace,“ vyjádřil se starosta MČ Praha 5 MUDr. Radek Klíma.

Za úklid naprosté většiny chodníků a silnic v Praze 5 odpovídá Magistrát hl. m. Prahy, který je vlastníkem těchto komunikací. Úklid pro MHMP vykonává Technická správa komunikací (TSK).  Městská část Prahy 5 se zavázala provádět zimní údržbu chodníků na vlastní náklady v centrální části Smíchova a na pěší zóně Anděl.

Magistrát hl. m. Prahy vydal vyhlášku, kde je v příloze uveden seznam komunikací, které TSK v zimě nebude udržovat.  Do tohoto seznamu patří i většina chodníků v Praze 5 včetně některých silnic. Jak jsou komunikace zařazené k zimní údržbě, se může každý občan přesvědčit na Portálu TSK.

Při nulových teplotách také hrozí pád sněhu ze střech a tvoření rampouchů. Riziková místa je třeba nahlásit na bezplatnou magistrátní linku 800 100 991. Tato linka je k dispozici nepřetržitě, lze na ni nahlásit i problémy s průjezdností komunikací a další podněty související s aktuální sněhovou situací.

Bývalá rada Prahy 5 v letošním roce nepřijala žádné opatření na podporu úklidu sněhu, ačkoliv úřadovala až do 16. listopadu.  Až za působení nové rady, která byla zvolena na zastupitelstvu 18. listopadu, byla zajištěna pohotovostní rezerva posypového materiálu a pohotovost pro zajištění mimořádného úklidu sněhu ve zvlášť závažných případech. Pohotovostní zásah povoluje vedoucí odboru městské zeleně.