Praha 5 udělovala čestná občanství

20/12/2021

Celkem pět osobností letos převzalo nejvyšší ocenění Prahy 5 za roky 2019 a 2020. Starostka Renáta Zajíčková spolu s dalšími radními totiž v Museu skla Porthemika předávali čestná občanství městské části. Novými nositeli tohoto titulu jsou první české pilotka dopravních letadel Vlasta Diblíková, básník Jáchym Topol, bývalý vrchní sládek Staropramenu Zdeněk Lux a herec Miroslav Donutil. Jedno čestné občanství bylo uděleno in memoriam, a to spisovateli Ferdinandu Peroutkovi.

„Bylo mi velkou ctí, že jsem mohla předat pěti významným osobnostem čestné občanství Prahy 5. Jsou to totiž lidé, kteří dosáhli výrazných úspěchů v některém oboru lidské činnosti a proslavili nejen své jméno, ale i místo, kde žijí. Jsme na ně právem proto hrdi a všichni si tento titul zaslouží,“ řekla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková.

Slavnostní předávání se konalo ve středu 15. prosince 2021 v Museu skla Porthemika. Titul se uděluje od roku 2015 a jeho držiteli je už dvacet pět osobností, včetně těch letošních.

Medailonky nových čestných občanů:

*Vlasta Diblíková, první česká pilotka dopravních letadel

Čestná občanství 2021. Vlasta Diblíková

V 15 letech získala pilotní průkaz na větroně, rok předtím poprvé absolvovala let v Blaníku L-13. Od roku 1996 létá u ČSA na dopravních letadlech, začínala jako druhý pilot (vlastně pilotka) na strojích ATR a v roce 1998 přesedlala na stroje typu Boeing. V březnu 2003 se vrátila na stroje typu ATR a usedla vlevo do kapitánského křesla. Nyní létá na velkokapacitních letadlech typu Airbus. Ve své profesní dráze pilotky dopravních letadel létala po celém světě, mimo jiné i do Kanady, USA, Venezuely, Mexika, Dominikánské republiky nebo na Kubu či Dálný východ. Ze všech destinací a zemí, kam létala, jí nejvíce učarovala Indie.

*Jáchym Topol, básník, prozaik, hudebník a žurnalista

Čestná občanství 2021. Jáchym Topol a radní David Dušek

Jáchym Topol narozen 4. srpna 1962 v Praze je český básník, prozaik, hudebník a žurnalista, jenž se stal v říjnu roku 2017 za román Citlivý člověk laureátem Státní ceny za literaturu. Jeho významná díla jsou Sestra, Noční práce, Chladnou zemí, Kloktat dehet. V jeho klubovém bytě v Radlicích tehdy proběhlo pásmo literárně-dramatických pořadů. Od roku 1991 je spisovatelem z povolání. Do roku 1993 byl šéfredaktorem časopisu Revolver Revue. Byl členem redakce týdeníku Respekt od jeho založení v roce 1990 do roku 2007. V letech 2009–2011 působil v redakci deníku Lidové noviny, nyní pracuje jako dramaturg Knihovny Václava Havla.

*Zdeněk Lux, dvacátý vrchní sládek pivovaru Staropramen

Čestná občanství 2021. Zdeněk Lux

Zdeněk Lux se narodil 21. července 1972 a je absolventem Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Více než čtvrtstoletí působil v Pivovarech Staropramen. V roce 2007 přešel z pozice vrchního sládka Braníku do postu vrchního sládka Pivovarů Staropramen a jeho velkým dílem bylo přestěhování výroby z Braníka do smíchovského pivovaru. Stál také za modernizací a rozšířením produkce na Smíchově.

*Ferdinand Peroutka – in memoriam, český spisovatel, dramatik a publicista

Čestná občanství 2021. Terezie Kaslová, vnučka Ferdinanda Peroutky

Český spisovatel, dramatik a publicista. Narozen 6. února 1895 Praha – 20. dubna 1978 New York. Bývá považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů české předválečné demokratické žurnalistiky. Je autorem díla Budování státu, pojednávajícího o vzniku a prvních letech Československa. Svoji novinářskou kariéru započal hned po maturitě v roce 1913 příspěvky do Herbenova časopisu Čas. Po komunistickém únorovém převratu roku 1948 odešel do exilu. Byl oceněn řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

Miroslav Donutil, český herec, moderátor, bavič a zpěvák

Čestná občanství 2021. Miroslav Donutil

Vystudoval brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění. Již za studií hrál v Divadle Husa na provázku v Brně, kde působil od roku 1973 až do roku 1990. Poté se stal, do roku 2013, členem souboru Činohry Národního divadla. Pan Miroslav Donutil s rodinou bydlí na Praze 5 v Hlubočepech spokojeně již 20 let.