Praha 5 uctila památku svatého Václava

28/09/2010

Představitelé radnice městské části Praha 5 dnes uctili památku sv. Václava a položili věnce do stejnojmenného kostela na Smíchově a k soše sv. Václava v Košířích.

„Připomínáme si tak každoročně odkaz svatého Václava, knížete a patrona české země, od jehož násilné smrti uplynulo letos 1075 let. Málokdo ví, že i tady v Praze 5 je socha svatého Václava,“ vyjádřil se místostarosta Lukáš Herold.

Socha pochází z roku 1905, autorem je sochař František Hnátek. V roce 2007 a 2008 byla radnicí Prahy 5 socha zrestaurována a byl opraven podstavec sochy.

Socha stojí na hranolovém podstavci zakončeném profilovanou hlavicí. Na bocích soklu se těsně pod hlavicí nacházejí štítky s černě malovanou svatováclavskou orlicí. Čelní strana je opatřena nápisem: “Svatý Václave nedej zahynouti nám ni budoucím”. Světec stojí mírně nakročen, je oděn do historizujícího roucha v duchu alšovských historizujících krojů (na nohou topánky s vázáním kolem lýtek, suknice a plášť s kožešinovým lemem). V levici drží kopí s praporcem, pravicí se opírá o štít, na hlavě má svatováclavskou korunu.