Praha 5 se připojila k boji proti kyberšikaně

Praha 5 se připojila k boji proti kyberšikaně. V rámci projektu „S nadhledem na síti“ chce zejména mládež varovat před úskalími kyberprostoru, v němž děti tráví hodně času na sociálních sítích. Většina dětí si ale neuvědomuje rizika, která zde číhají a stávají se častým terčem takzvaných predátorů, schovávajících se za falešnými profily. Právě děti o sobě poskytují neznámým lidem lehce zneužitelné informace.

MČ Praha 5 připravila v pátek 14. 2. 2020 u příležitosti mezinárodního Dne bezpečnějšího internetu ve spolupráci s projektem CZ.NIC pro žáky základních škol z Prahy 5 diskuzi s odborníkem. Předcházelo jí promítání seriálu #martyisdeadfilm, který upozorňuje na to, kam až může zajít šikana nebo vydírání prostřednictvím sociálních sítí.

„Naším cílem bylo pro děti zajímavou formou ukázat, jak lehce se mohou stát obětí kyberšikany a být rychle vtaženy do nebezpečné hry. Samotnou mě pak překvapilo, kolik dětí se přiznalo k tomu, že navázalo kontakt s neznámým člověkem v některé z on-line her a po čase jej začali považovat za kamaráda,“ říká starostka městské části Praha 5 Renáta Zajíčková.

Podle slov Jiřího Průši, koordinátora projektu CZ.NIC „predátor mimo jiné analyzuje to, co ‘lajkujete’, koho sledujete a podobně. Informace potom nějakým způsobem zneužije. Snaží se s vámi navázat přátelský vztah a často začínají nějakými lichotkami,“ řekl Průša.

Diskuze se zúčastnilo více než 250 žáků sedmých až devátých ročníků z celkem šesti základních škol zřizovaných Městskou částí Praha 5 –  Fakultní ZŠ a MŠ Barrandov II, při PedF UK, ZŠ Praha 5, Nepomucká, ZŠ a MŠ Kořenského, ZŠ a MŠ RadlickáZŠ a MŠ Barrandov a ZŠ waldorfská.

„Už podle reakcí hned po ukončení promítání, nebo před kinem, jsem zaregistrovala, jak se toto téma dětí týká, mnozí si uvědomili úskalí internetu, většina si plánovala dokoukat zbylé díly,“ uvedla Věra Marušková, metodička prevence ze ZŠ Barrandov.

Praha 5 se tématu kybešikany bude věnovat i nadále. Diskuze se zástupci projektu „Bezpečně na netu“ budou pro školy připraveny po celý rok 2020.

Vzhledem k tomu, že toto téma se netýká jen dětí, připravila MČ Praha 5 na 25. března 2020 od 18:00 další promítání určené rodičům, a to v Kobce č. 17 na Smíchovské náplavce.

V případě zájmu je Praha 5 připravena uspořádat promítání s besedou i pro další školy.

  • Seriál #martyisdead v osmi dílech ukazuje drsnou tvář internetu a kyberšikany, kdy se postupně snaží najít odpověď na otázku, co vedlo dosud bezproblémového patnáctiletého Martina přezdívaného Marty k tomu, aby vzal do ruky mobil a natáčel se v situacích, ze kterých mrazí? Musel zemřít, aby jeho rodiče zjistili, jak úzkostné pocity a hrůzné chvíle před svou smrtí zažíval? Byl skutečně patologickou zrůdou nebo obětí systematického vydírání?
  • Celý seriál #martyisdead je pak možné zdarma zhlédnout na Mall.tv.