Praha 5 se informačně otevírá veřejnosti, zveřejnila svá první Otevřená data

25/02/2016

Praha 5 zveřejnila na svých webových stránkách svoji první otevřenou datovou sadu, v níž zpřístupnila doručené faktury za rok 2015. Radnice tak pokračuje v procesu otevírání úřadu občanům – zprovoznění Otevřených dat následuje několik měsíců po zpřístupnění rozklikávacího rozpočtu.

Městská část Praha 5 zveřejnila svou první datovou sadu v rámci Otevřených dat, a to výpis z knihy doručených faktur za rok 2015.

„Pravidla pro publikaci a katalogizaci otevřených dat radnice schválila rada v říjnu loňského roku,“ říká radní Viktor Čahoj.

„Je to první vlaštovka, otevřená data budou přibývat. Jde o jeden z kroků, kterými informačně otevíráme radnici občanům,“ dodává starosta Radek Klíma a dodává: „Pro první datovou sadu jsme zvolili doručené faktury. Jednak jsou jednoduše zpracovatelné, jednak je to oblast, která lidi zajímá.“

Kromě Otevřených dat městská část na svých webových stránkách zprovoznila před pár měsíci tzv. rozklikávací rozpočet.

„Rozpočet je třeba veřejnosti řádně prezentovat. Ostatně o tom, že rozpočet bereme vážně a zodpovědně, svědčí i vítězství Prahy 5 v pražské anketě Město pro byznys,“ doplňuje starosta. V rámci ankety bylo analyzováno hospodaření radnic, resp. vyvážený poměr příjmů a výdajů, který má “pětka” druhý nejlepší ze všech pražských městských částí.

Výpis z knihy doručených faktur je k dispozici v lokálním katalogu spravovaném MHMP a v národním katalogu otevřených dat (NKOD), a to ve formátu CSV – comma separated values. Aktualizace je stanovena jednou ročně. Autorská práva ke zveřejněným informacím jsou řešena ve formě Creative Commons CC0 – tedy s celosvětovým souhlasem k volnému užití.

Odkaz na datovou sadu: http://opendata.praha.eu/organization/praha-5.

Co to vlastně Otevřená (Open) data jsou? Podle obecné definice Otevřených dat se jedná o takové údaje a informace, které jsou zveřejněné na internetu, jsou úplná, snadno dostupná a strojově čitelná. Zdrojem jsou převážně státní, ale i nestátní instituce.