Praha 5 schválila Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb na období 2013-2015

07/11/2012

Rada městské části Praha 5 schválila dne 30. října 2012 Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb a služeb souvisejících na období 2013 – 2015. Radní svým usnesením schválili zachování sociálních služeb ve stejném rozsahu, včetně financování i pro další období.

„Věříme, že tento plán přispěje k udržení vysokého standardu sociálních a souvisejících služeb v Praze 5 a jejich dalšímu rozvoji, aby lépe vyhovovaly občanům městské části a zároveň poukazovaly na jejich potřeby,“ doplnil zástupce starosty JUDr. Petr Lachnit, do jehož kompetencí sociální problematika spadá.

Schválená podoba střednědobého plánu vychází především z demografických údajů a statistických dat. Podle nich se například počet občanů starších 60 let zvýšil od roku 2002 o 3025 osob na počet 17 633. V Praze 5 ke konci loňského roku žilo 7537 občanů starších 70 let, 3156 občanů starších 80 let a 1401 občanů starších 85 let. Zvyšuje se též průměrný věk obyvatel Prahy 5. Z původní hodnoty 40,2 let v roce 2002 vzrostl průměrný věk na 40,8 let. Z demografických údajů tedy vyplývá potřeba prohloubení a pokračování sociálních služeb poskytovaných městskou částí.

JUDr. Petr Lachnit dále uvedl: „Vznikem a schválením Střednědobého plánu naše práce nekončí, ale naopak začíná. Komunitní plánování a rozvíjení sociálních služeb a služeb souvisejících je nikdy nekončícím procesem, do kterého musí být aktivně zapojeni všichni zúčastnění – poskytovatelé, uživatelé, zadavatel i široká veřejnost. Pravidelným setkáváním pracovních skupin, spoluprací s organizacemi i veřejností, vzájemným nasloucháním a diskusemi, bude Střednědobý plán žijícím dokumentem, který bude reagovat na potřeby a možnosti. To je naším současným cílem.“

Samotné tvorbě plánu předcházel vznik tří pracovních skupin, které byly orientovány na seniory, osoby se zdravotním postižením, děti, rodinu, mládež, osoby ohrožené sociálním vyloučením, osoby v krizi, etnické skupiny a národnostní menšiny. Poté byla sestavena Řídící skupina komunitního plánování Městské části Praha 5. Dalšími aktivitami byla realizace dotazníkového šetření u uživatelů a široké veřejnosti s cílem zmapování potřeb občanů.

Pracovníci sociálního odboru provedli SWOT analýzy vycházející z potřeb a požadavků poskytovatelů, uživatelů a zadavatele, zaměřené na oblasti všech tří pracovních skupin. Výsledky analýz byly použity jako základ pro směřování plánování sociálních služeb a služeb souvisejících, pro formulaci priorit, opatření a plánovaných aktivit. V průběhu procesu se pravidelně setkávaly pracovní skupiny, které vytvářely podklady pro jednání řídící skupiny.

Na základě požadavků pracovních skupin, uživatelů a poskytovatelů sociálních služeb byly zprovozněny internetové stránky komunitního plánování MČ Praha 5 (www.kpss5.info) s katalogem poskytovatelů sociálních služeb. Návštěvníci portálu jsou průběžně informováni o procesu komunitního plánování, o akcích, které se pro ně připravují, včetně možnosti interaktivně komunikovat mezi sebou, ale také s úředníky úřadu Městské části Praha 5. Na tomto webovém portálu se veřejnost může seznámit nejen s procesem tvorby tohoto Střednědobého plánu.

Finální podobu schváleného Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb na období 2013-2015 naleznete v příloze uvedené níže.