Praha 5 řekla návrhu magistrátu na budování tzv. “šleháren” jasné NE!

06/11/2013

Ve čtvrtek 7. listopadu budou pravděpodobně zastupitelé hlavního města projednávat návrh tzv. Protidrogové politiky hlavního města Prahy na období 2013 – 2020. Rada městské části Praha 5 ale vydala stanovisko, ve kterém s návrhem výslovně nesouhlasí. Radní Prahy 5 zásadně odmítli především návrh budování aplikačních místností pro uživatele narkotik na území Prahy 5.

Dalším nedostatkem je podle 1. zástupce starosty JUDr. Petra Lachnita (ČSSD) fakt, že důležitý dokument nebyl vůbec projednán ani s městskou částí, ani dalšími orgány.

„Dokonce podle informací protidrogového oddělení Krajského ředitelství Policie ČR hl. m. Prahy, nebylo ani toto krajské ředitelství s dokumentem seznámeno. A to navzdory tomu, že dokument předpokládá přímou spolupráci s Policí ČR,“ vytýká návrhu zástupce starosty Prahy 5 JUDr. Petr Lachnit.

Vedení Prahy 5 vytklo návrhu strategického dokumentu především možnost budování aplikačních místností pro uživatele návykových látek, tzv. „šleháren“.

„Problém není ve vzniku kontaktního centra jako takového, ale ve vzniku aplikačních místností. Tento typ zařízení je sice z hlediska omezení aplikace návykových látek na veřejnosti jedním z východisek, nicméně nese s sebou i negativní jevy, jako je vyšší výskyt osob pod vlivem návykových látek v jeho blízkém okolí. Obvykle bývá doba pobytu v takovém zařízení omezena na 30 minut, takže můžeme předpokládat, že se po uplynutí této doby budou osoby po aplikaci drogy pohybovat v blízkém okolí tohoto zařízení. Také lze předpokládat zvýšený výskyt dealerů drog v dané oblasti. Z pohledu držení omamných a psychotropních látek, lze předpokládat, že se klienti aplikačních místností dopustí minimálně přestupku,“ shrnul hlavní negativa v dopise adresovaném primátorovi RNDr. Tomáši Hudečkovi (TOP 09) starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený (UNP).

Nesouhlas Prahy 5 s návrhem vedení magistrátu v čele s primátorem Hudečkem na protidrogovou politiku vychází také z mezinárodních úmluv.

„Navrhovaná opatření nejsou v souladu se současnou platnou právní úpravou v České republice pro danou oblast a zároveň je v rozporu s Jednotnou úmluvou o omamných látkách OSN z roku 1961 – jako je zřízení kontaktního centra s aplikační místností. V roce 2010 navštívil Českou republiku komisař OSN, který jednoznačně odmítl zřizování aplikačních místností, a to v návaznosti na výše uvedenou úmluvu OSN,“ dodal 1. zástupce starosty JUDr. Petr Lachnit.

Návrhu vyslovily nesouhlas také ostatní městské části. Například Praha 4 na svých webových stránkách uvádí slovy radní Lucie Michkové, že „Protidrogová politika hlavního města Prahy se nezaměřuje na tolik důležitou primární prevenci, nesnaží se odradit prvouživatele od užívání drog, řeší spíše servis pro uživatele drog, a to nelze akceptovat.