Praha 5 připravuje nové podmínky prodeje bytů

11/06/2015

Rada MČ Praha 5 se dohodla na základních principech nakládání s majetkem městské části, stěžejním bodem v této oblasti je otázka privatizace bytů. Koalice se shodla na potřebě zohlednit změněnou legislativu a zároveň zajistit kontinuitu procesů rozběhlých již za předchozího vedení radnice. Prodej městských bytů tak bude postupovat, v jeho podmínkách hraje hlavní roli nutnost naplnění povinnosti řádného hospodáře. Při oceňování bude radnice vycházet ze znaleckých posudků na obvyklou tržní cenu, systém slev odsouhlasí příslušné výbory. Praha 5 neplánuje prodej obsazených bytů s nájemníky.

„Již několik měsíců se v naší městské části diskutuje o prodeji městských domů, bytů a nebytových prostor. U některých občanů začíná toto téma vytvářet negativní postoje a emoce, a to především z důvodu nedostatku informací. Faktem je, že v současnosti nemůže Praha 5 pokračovat v prodeji bytů pod jejich cenou,“ komentuje situaci radní pro majetek Pavel Richter (TOP 09).

Proto se vedení MČ Praha 5 rozhodlo sestavit pracovní skupinu, která se začala zabývat touto tématikou s ohledem na nový legislativní rámec, ekonomické možnosti městské části a také se zřetelem na návaznost na kroky předchozí radnice.

MČ Praha 5 vyhotoví podrobný audit všech bytových a nebytových prostor, které posoudí nejen aktuální stav a náklady na opravy jednotek, ale také bude definovat potřebný počet sociálních bytů i na základě připravovaného Zákona o sociálním bydlení. Současně posoudí dosažitelné výnosy a navrhne další postup k nakládání s těmito jednotkami. Do té doby nebude rozhodováno o dalších prodejích.

Městská část musí dodržet povinnosti řádného hospodáře, ve všech případech oceňování bytů určených k prodeji se tak bude zásadně vycházet ze znaleckých posudků na obvyklou tržní cenu, která nezohledňuje obsazenost bytu. Tato i další skutečnosti budou promítnuty do slev, jejichž pravidla odsouhlasí Majetkový a investiční výbor a Finanční výbor. V září 2015 pak budou předloženy ke schválení Zastupitelstvu MČ Praha 5. Veškeré informace, včetně návrhu nových zásad a vyjádření Ministerstva vnitra k důvodům pro poskytnutí slev budou zveřejněny na webových stránkách městské části. Maximální sleva je navržena na 25 procent z obvyklých cen, současně by neměla být nižší než 22 000 korun za metr čtvereční.

Oprávněným nájemcům bytů, kteří již v minulosti obdrželi od městské části nabídku konkrétní ceny za byt, umožní vedení městské části odstoupit od uzavřených závazků.Praha 5 neplánuje prodej obsazených bytů s nájemníky.

„Chceme napravit chyby předchozího vedení radnice i v případě privatizace domu Zubatého 1. Hledáme tak nyní právní cestu k možnosti prodeje objektu družstvu nájemníků, které kvůli špatně organizované privatizaci vedlo dlouholetý spor,“ uvádí radní Richter.

Při prodeji prázdných bytů se bude posuzovat jejich vhodnost pro potřeby sociálního bydlení.Prázdné byty nehodící se k sociálním účelům v domech, které nebyly určeny k prodeji, pronajme Praha 5 zájemcům na základě nejvyšší nabídky tak, aby byl maximalizován výnos. V majetku zůstanou i nebytové prostory sloužící potřebám Prahy 5 nebo zajišťující městské části finanční výnos.

„Seznam veškerých prázdných nebytových prostor je na webových stránkách. Vzhledem k tomu, že snahou je zajistit urychleně adekvátní příjem z těchto prostor do pokladny radnice, očekáváme tedy nabídky od případných zájemců,“ uzavírá radní Richter.