Praha 5 připomínkovala novelu Pražských stavebních předpisů

21/07/2015

Praha, 20. července 2015 – Na základě pověření Rady MČ Praha 5 zaslal v uplynulých dnech místostarosta Lukáš Budín (SZ) připomínky k novele Pražských stavebních předpisů (PSP). V dokumentu je zdůrazněna potřeba připravovat tuto novelu v souvislosti se zamýšleným Metropolitním plánem. Za důležité považuje radnice odstranění množství zavádějících definic a formulací, zavedení povinnosti relevantních úředníků nová pravidla nastudovat, stejně jako doplnění dokumentu o ochranu přírodních parků na území hlavního města. Podle starosty Radka Klímy (TOP 09) je kromě uvedených připomínek důležité zejména pravidla přijmout, aby skončilo období nejasností a městské části se mohly dále rozvíjet.

„Považujeme za podstatné aktuální návrh na některých místech doplnit a více konkretizovat, v dokumentu jsou bohužel relativně často užívána vágní slova typu zpravidla či přednostně. Jejich interpretace může být velmi nejednoznačná. Většího upřesnění lze myslím dobře dosáhnout i připojením zprávy zpracované Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) k dokumentu,“ vysvětluje místostarosta Budín (SZ).

V uvedeném materiálu od IPR jsou mimo jiné detailněji specifikovány různé oblasti, například záplavové zóny. Radnice tak považuje za žádoucí, aby se toto aktualizované odůvodnění stavebních předpisů stalo součástí konečné verze PSP.

Kromě nápravy přílišné obecnosti a jazykové rozvolněnosti, procházející celým předpisem, městská část požaduje, aby úředníci pracující s PSP byli řádně proškoleni.

„Za optimální považujeme metodologické školení, uzavřené certifikovanou zkouškou,“ uvádí Lukáš Budín. Dále v PSP chybí jakákoli ochrana přírodních parků na území metropole. „Považujeme za vhodné, aby byl do PSP přidán úplně nový paragraf, který bude regulovat výstavbu v přírodních parcích hlavního města. Současné nařízení vydané magistrátem je dostatečně nechrání, čím dál tím častěji čelíme tlakům developerů snažících se o výstavbu v těchto parcích,“ popisuje místostarosta Budín.

Starosta Radek Klíma (TOP 09) pak považuje za nejpodstatnější, aby PSP byly konečně přijaty.

„Současné celostátní stavební předpisy nejsou uzpůsobeny podmínkám Prahy, nedají se tu aplikovat. Pro rozvoj naší městské považuji za zásadní, aby skončilo současné vakuum a předpisy již začaly platit. Čím dříve, tím lépe,“ říká starosta Klíma.

Nová pravidla budou řešit nejen jednotlivé problémy, jimž Praha 5 čelí, jako parkování či regulace reklamy. Budou ovlivňovat i nastavení spolupráce s investory při rozvoji města.

„Za velmi důležitý spatřuji v tomto ohledu například institut plánovací smlouvy. Principiálně obdobný nástroj jsme promýšleli již dříve, jeho zavedení proto vítám,“ uzavírá Radek Klíma.

Přílohy ke stažení