Praha 5 představí vítěznou podobu své nové základní školy

ÚMČ Praha 5

Mezinárodní architektonická soutěž o podobu nové základní školy v rámci projektu připravované čtvrti Smíchov City zná svého vítěze. Podoby vítězných návrhů budou veřejnosti poprvé představeny na vernisáži v Malé galerii ve středu 29. srpna 2018 od 17:00.

 

Mezinárodní architektonické soutěže o finální podobu nové základní školy se zúčastnilo 66 architektonických kanceláří a z toho 2/3 účastníků bylo ze zahraničí. “Počet otevřených architektonických soutěží o podobu veřejné budovy, které vyhlásila v posledním čtvrtstoletí jakákoliv městská část v Praze, se pohybuje v řádu pouhých jednotek. Proto bych rád tímto pozval odborníky, veřejnost i média na představení vítěze soutěže o podobu naší nové základní školy.” uvedl starosta MČ Praha 5 Ing. Pavel Richter.

 

V mezinárodní porotě vedle zástupců městské části Praha 5 – starosty Pavla Richtera, předsedkyně Výboru územního rozvoje Zuzany Hamanové, zástupce starosty Víta Šolleho a radních Martina Damaška a Tomáše Homoly –, usedli také architekti, kteří mají zkušenost s navrhováním škol. Jsou to zahraniční hosté Anne Uhlmann ze švýcarského ateliéru BUR Architekten a Gianni Cito z nizozemského studia Moke Architekten spolu s českými architekty Davidem Tichým z UNIT architekti, který porotě předsedal, Borisem Redčenkovem ze studia A69, které je autorem Urbanistické studie rozvoje Smíchovského nádraží, Kamilou Amblerovou z KA-architekti a Ondřejem Píhrtem z ateliéru S-O-A, autorů vítězného soutěžního návrhu, podle kterého se nyní začala stavět nová základní škola v Psárech a Dolních Jirčanech.

 

Soutěž si kladla za cíl nalézt nejvhodnější řešení základní školy velikosti 2 x 9 tříd se dvěma přípravnými třídami, stravovacími a sportovními provozy, včetně jejího začlenění do nově vznikající městské struktury. Tato soutěž je jedinečnou architektonickou výzvou nejen proto, že v centrální Praze dlouho nevznikla nová základní škola, ale i pro náročnou kombinaci moderních trendů ve výuce se standardy a specifiky českého školství.

 

Malá Galerie – středa 29. 8. 2018 od 17:00. Vstup z rohu budovy úřadu MČ Praha 5 (ul. Štefánikova), hned vedle bočního vchodu do OC Nový Smíchov (pasáž Štefánikova)