Praha 5 poskytne slevu na nájemném

10/02/2010

Radní městské části Praha 5 včera rozhodli o poskytnutí účelové slevy 5.000,- Kč všem nájemcům obecních bytů. Sleva na bydlení bude vyplácena ve dvou splátkách, a to v dubnu a v září. Podmínkou poskytnutí příspěvku je platná nájemní smlouva na obecní byt a bezdlužnost vůči městské části Praha 5. Tato pomoc nájemníkům obecních bytů rozšiřuje již poskytnuté 100 % slevy na rok 2010 a 50% slevy na rok 2009.

„Koalice na radnici zvážila stávající ekonomickou situaci. Dospěl jsem k závěru, že je třeba rychlého a účinného řešení, které sníží dopady růstu nájemného. Proto jsme se rozhodli pro rok 2010 pro rozšíření této finanční podpory nájemníkům obecních bytů. Navázali jsme tak na naše rozhodnutí z minulého roku, kdy měli nájemníci v obecních bytech slevu 50% z navýšení nájmu,“ informoval starosta městské části Praha 5 Milan Jančík (ODS).

„Iniciovali jsme s klubem koaliční jednání na další zmírnění dopadů výše nájemného,“ vyjádřila se Vlasta Váchová (ČSSD)

„Růst nájemného se týká každého občana naší městské části. Důležité je, že sleva je hrazena z vybraného nájemného,“ řekla Eva Kalhousová (Nez.)

„Návrh jsem samozřejmě podpořil. Vítám, ale také podporu podnikatelských subjektů, tedy, že jsme poskytli i slevu 5% z nájemného pro rok 2010 nájemcům nebytových prostor,“ dodal Aleš Kohout (SNK-ED).

Městská část postupuje jako jakýkoliv jiný majitel nemovitostí. Z tohoto důvodu je také sleva vyplácena z vybraného nájemného. V případě podílových domů se bude jednat o poměrnou částku z podílu MČ Praha 5 v dané nemovitosti. Po dohodě koaličních partnerů bude také svolána schůzka se zástupci SON, kteří budou seznámeni s návrhy a opatřeními Prahy 5.

Úhrada děleného příspěvku bude provedena pomocí složenky určené k výběru finanční hotovosti na přepážce České pošty. V případě, že s prokazatelných důvodů nájemce nestihne termín výběru finančních prostředků, bude řešen individuálně po dohodě s bytovým odborem městské části Praha 5. Platnost smluv o nájmu bytu bude správní společnost Centra, a. s., která je správcem nájemného z bytů, posuzovat vždy k termínu proplacení slevy, tj. k 30. dubnu, popřípadě k 30. září 2010.

V roce 2010 je nastaven takový stav, že nájemné v bytech v obytných domech svěřených MČ Praha 5 je v průměru v hodnotách regulovaného nájemného stanovených pro rok 2009 a nájemci bytů po celý rok 2010 čerpají slevu, která se rovná ročnímu přírůstku regulovaného nájemného. Zjednodušeně řečeno, nájemci obecních bytů v Praze 5 platí v roce 2010 to, co platili v březnu 2009. Reálně tedy došlo ke zvýšení předepisovaného a vybíraného nájemného v roce 2010 proti roku 2009 v průměru o 16,3 %.