Praha 5 pořádá kurz pro seniory

18/02/2009

Městská policie ve spolupráci s MČ Praha 5 připravila rozsáhlý vzdělávací cyklus pro seniory zaměřený na oblast prevence kriminality. Účastníci tzv. Senior akademie získají praktické návody jak zvýšit své osobní bezpečí, ochránit majetek či pomoci osobám ve svém okolí. Dále se seznámí s kompetencemi jednotlivých bezpečnostních složek či navštíví Muzeum Policie České republiky na Karlově.

„Prevence kriminality a zvyšování bezpečí obyvatel patří k prioritám MČ Praha 5. V letošním roce se chceme kromě dětí a mládeže zaměřit i na seniory, kteří se často stávají oběťmi trestných činů,“ uvedl starosta Milan Jančík. „Mnohým nebezpečím však lze včas účinně předcházet nebo se jim aktivně bránit. Právě to by měl kurz seniory naučit,“ dodal.

Vzdělávací cyklus je rozdělen do devíti tématických celků, které na sebe navazují v týdenních intervalech. Kromě možností ochrany své osoby a majetku budou senioři seznámeni se základními projevy protiprávního jednání, s formami domácího násilí a drogové závislosti či s činností různých rizikových uskupení, zejména pak náboženských sekt.

„Účastníci kurzu se naučí nejen bezpečnostní problémy řešit, ale také pomáhat dalším potenciálním či skutečným obětem těchto činů,“ říká předseda bezpečnostního výboru Milan Kudrys, který projekt za městskou část koordinuje.

Vzhledem k tomu, že je mnoho seniorů na území hl. m. Prahy vlastníkem psa, bude jeden samostatný výukový okruh věnován pravidlům jejich chovu ve městě.

„Absolventi Senior akademie získají osvědčení o absolvování kurzu a budou pravidelně zváni na další semináře, kde se budou moci seznámit s novými informacemi v oblasti prevence kriminality. Obdobné školení seniorů proběhlo už v roce 2002, kdy se setkalo s velkým ohlasem veřejnosti,“ doplňuje ředitel městské policie Praha 5 Zdeněk Hejna.

Zájemci o absolvování Senior Akademie se mohou přihlásit na adrese Marta Jiroudková, Úřad MČ Praha 5, Štefánikova 13-15, 150 00 Praha 5 nebo na e-mailové adrese marta.jiroudkova@praha5.cz. Termín zahájení kurzu závisí na zájmu ze strany veřejnosti.